Greqia mes zjarreve, në 24 orët e fundit 63 vatra aktive! Ja frontet më kritike

27
Sigal

Mobilizimi i zjarrfikësve në 24 orët e fundit në Greqi ka qenë madh, ku kushtet atmosferike vështirësojnë punën në shumë fronte zjarri.

Shpërthimet më kritike ndodhen aktualisht në Alexandroupoli, Kavala, Evia dhe Kythnos, me mesazhe evakuimi që u janë dërguar banorëve të zonave për shkak të zgjatjes së zjarreve.

Në veçanti, sipas informacioneve zyrtare të zjarrfikësve, ka pasur 63 zjarre në pyje. Në kushte jashtëzakonisht ekstreme të motit, siç përmendet në buletin, kryesisht për shkak të erërave të forta të stuhishme, është bërë një përpjekje e madhe për të menaxhuar frontet e zjarrit që shpërthyen njëkohësisht në shumë pjesë të vendit.
Në zjarrin e pyllit të ndodhur në orët e para të mëngjesit të 19 gushtit, në zonën e Melia Alexandroupolit, janë duke punuar 214 zjarrfikës me 11 grupe pedonale dhe 59 automjete, ndërsa kanë punuar periodikisht 11 avionë dhe shtatë helikopterë. Mbështetje kanë edhe forcat e Ushtrisë Greke, zjarrfikës vullnetarë, si dhe cisterna uji dhe pajisje të projektit E.S. dhe të OTA-ve
74 zjarrfikëse me 6 grupe njësish këmbësorësh po punojnë për zbardhjen e zjarrit të rënë në një zonë agropylltarie në zonën e Prodromos të Boiotias, i cili ndodhi në orët e mëngjesit, ndërsa tentuan periodikisht 10 avionë dhe pesë helikopterë.
Dy mesazhe nga 112 për frontet e zjarrit në Beoti janë dërguar rreth orës 19:45.
92 zjarrfikës me 3 grupe repartesh këmbësorie, mes të cilëve 19 zjarrfikës francezë dhe 30 automjete, po punojnë për zbardhjen e zjarrit në zonën me bar në zonën e Profet Ilias në Psachna të Evias, ndërsa prej kohësh po punojnë 8 avionë dhe 9 helikopterë. ndaj kohës.

Në Kavallë 33 zjarrfikëse me 1 grup alpinistësh dhe 12 automjete po punojnë për zbardhjen e zjarrit të rënë në një zonë pyjore të zonës së Dialektos, ndërsa po punonin 4 avionë dhe 4 helikopterë. Gjatë fikjes së zjarrit kanë mbetur të plagosur 2 zjarrfikës të cilët janë dërguar në spital, ndërsa një makinë zjarrfikëse është dëmtuar rëndë.
Gjithashtu, në zjarret që kanë rënë në Evros po punojnë:
• 36 zjarrfikës me 1 grup këmbësorësh dhe 12 automjete, ndërsa në një zonë pyjore në Dadia Evros operuan 4 avionë dhe 4 helikopterë
• 16 zjarrfikës me 7 automjete, ndërsa. operojnë periodikisht 2 avionë në një zonë pyjore në Lavara Evros
Në zjarret që kanë rënë në Rodope po tentojnë:
• 23 zjarrfikës me 11 automjete ndërsa 3 avionë operonin avionë në një zonë agropylltarie në Ano Drosini Rodopis
• 14 zjarrfikës me 7 automjete ndërsa drejtonin 3 avionë dhe 1 helikopter në një zonë pyjore në Mischo Rodopis
Pasdite u vunë re fillime të reja si në Kythnos, Tarsos Boiotias, në Apokoronas të Chania dhe në Akainë Perëndimore.
Zyrat vendore të hetimit, si dhe Divizionet e Drejtorisë për Luftimin e Krimeve të Zjarrvënësve (D.A.E.E.) po hetojnë shkaqet e zjarreve.