FOTO/ Gati për në hapësirë, momentet para nisjes së anijes gjigande me austronautë amerikanë e rusë

338
Këto foto tregojnë momentin kur anija kozmike gjigande “Soyuz” po transportohen në Kazakistan përpara misionit për të dërguar astronautët amerikanë në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar.
Një tren shihet që lëviz anijen hapësinore gjigande Soyuz MS-08 në Azinë Qëndrore, përpara se të vendoset në pozicion.
Anija hapësinore, që do të mbajë në ekuipazh dy anëtarë ameriakanë Ricky Arnold dhe Dreë Feustel të NASA-s dhe gjithashtu edhe kozmonautin rus Oleg Artemyev. Kjo anije pritet të niset të mërkurën.
Ata do të shpenzojnë 5 muajt e ardhshëm duke jetuar e punuar në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar, një bashkëpunim i rrallë mes amerikanëve dhe rusëve.
Sigal