Forcat e sigurisë sudane hedhin gaz lotsjellës mbi protestuesit

117
Sigal

Forcat sudaneze të sigurisë hodhën gaz lotsjellës të martën ndaj protestuesve që u mblodhën kundër marrjes së pushtetit të muajit të kaluar dhe një marrëveshjeje që bëri që kryeministri të rikthehej në detyrë pas rrëzimit të tij në grusht shteti, thanë dëshmitarët, raporton France24.

Mijëra demonstrues u mblodhën në qendër të Khartoum dhe marshuan drejt pallatit presidencial kur forcat e sigurisë hodhën gaz lotsjellës për t’i shpërndarë ata.

Forcat e sigurisë u vendosën përreth pallatit për të parandaluar afrimin e demonstruesve.

“Asnjë partneritet, pa negociata, pa legjitimitet,” brohoritën protestuesit, duke i kërkuar ushtrisë “të kthehen në kazermat e tyre”.

“Unë jam këtu për të kërkuar rënien e sundimit ushtarak,” tha demonstruesi Mohamed Alaaldin për AFP.