“Do ta shisnim për 50 mijë euro”/ Dy të rinj i rrëmbejnë foshnjën 8-muajshe nënës shqiptare në Greqi, në kërkim edhe babai

145
Sigal

Dy persona janë arrestuar mbrëmjen e djeshme në zonën e Aegaleos në Greqi, pasi kishin rrëmbyer një foshnje vetëm 8-muajshe me qëllim shitjen e tij. Sipas mediave vendase, dy burrat i kishin rrëmbyer foshnjën një 31-vjeçareje me origjinë shqiptare.

Ata kishin shkuar tek shtëpia e të resë shqiptare, ku sipas dëshmisë së saj, pasi ajo ishte futur për të bërë një dush, burrat e kishin marrë foshnjën 8 muajshe dhe ishin larguar.

Autorët janë larguar më pas drejt Metrosë së qytetit, ku dyshohet se kishin lënë takim me një grua të cilës do i shisnin fëmijën me një shumë prej 50 mijë eurosh.

Por fatmirësisht ata janë ndaluar në momentin e fundit nga dy punonjës policie bashkiakë. Efektivët i janë afruar dy burrave dhe i kanë pyetur se i kujt është fëmija.

Kjo pasi autorët kishin ngjallur dyshime duke u nisur nga mënyra se si po e trajtonin foshnjën. Ata fillimisht thanë se ishte fëmija e një mikeshës së tyre. Deklarata e tyre ka ngjallur dyshime, teksa policët bashkiakë thërritën forcat e rendit për t’i shoqëruar të rinjtë në polici.

Ata më pas deklaruan atje se kishin për qëllim ta shisnin foshnjën me një vlerë prej 50 mijë eurosh.

“Fëmijën ia kemi marrë nënës me qëllim që ta shesim për 50 mijë euro”, tha një i pandehur.

Por më pas ata ndryshuan kurs dhe thanë se nuk donin ta shisnin foshnjën por thjesht ta bënin shëtitje. Pak orë pas arrestimit të tyre, nëna e foshnjës është thirrur nga policia dhe ka shkuar në departament.

“Nuk e kam dhënë. E kanë marrë vetë. Të dy janë miqtë e mi dhe ishin në shtëpinë time kur hyra për të bërë banjë. Kur dola nga banja mendova se foshnja po flinte. I akuzuari më thirri nga policia dhe më tha të shkoja në departament”, tha nëna. Dy burrat do të kërkojnë falje të premten në mëngjes

Një person kyç në rastin e rrëmbimit të foshnjës konsiderohet edhe babai i tij që jeton në një qytet tjetër. Sipas informacioneve të Star, policia do të hetojë edhe mundësinë që dy të rinjtë me origjinë greke, 30 dhe 33 vjeç, i përkasin një rrjeti të trafikut të foshnjave, ndonëse u dukej shumë e çuditshme që fillimisht ua kanë thënë punonjësve të policisë bashkiake. se donin ta shisnin foshnjën për 50 mijë euro pasi çmimi është shumë i lartë.

Por kur janë përballur me policinë, ata kanë pohuar se foshnjën ua ka dhënë nëna për ta nxjerrë shëtitje, e cila sipas informacioneve tha se ka edhe katër fëmijë të tjerë që jetojnë me babanë në Volos.