Bilanci i frikshëm, 1016 viktima nga koronavirusi. Rekord vdekjesh në një ditë

126

Numri i viktimave nga koronavirusi ka arritur ne 1,016, nderkohe qe vetem te henen jane shenuar 103 vdekje.koronavirus

BBC raporton se pas situates shume alarmante Kina ka pushuar nga puna disa zyrtarë, te akuzuar per trajtimin e situates, ne nje kohe kur numri i vdekje ka mberritur shifra te frikshme.

Sekretari i partisë për Komisionin e Shëndetit dhe kreu i komisionit ishin midis atyre që humbën punën. Ata janë zyrtarët më të vjetër që u hodhën poshtë deri më tani.

Zëvendësdrejtori i Kryqit të Kuq vendor gjithashtu u hoq nga detyra. Të dy zyrtarët e partisë do të zëvendësohen nga një figurë kombëtare, zv / drejtori i Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës, Wang Hesheng.

Të hënën, rreth 103 vdiqën vetëm në provincën Hubei, një rekord ditor, dhe numri i të vdekurve kombëtar është tani 1,016.

Por numri i infeksioneve të reja në shkallë vendi ishte zvogëluar gati 20% nga një ditë më parë, nga 3.062 në 2.478. Tani ka më shumë se 42.200 raste të konfirmuara në të gjithë Kinën.