Arrestohet “lojtari” dhe shqiptari me reputacion në tregun e kokainës në Ankona

367
Një grup që merrej me shpërndarjen e kokainës midis Ankonas dhe Senigallia është goditur nga policia, ndërsa pjesëtarëve të bandës, ishte një shqiptar me jo pak reputacion. Lënda narkotike shitej kryesisht tek klubet e natës në këtë zonë.

Operacioni “Take Away” u zhvillua gjatë së sotme, duke zhvilluar nëntë kontrolle nëpër shtëpi për gjetjen e kokainës. Hetimet kishin nisur rreth një vit më parë, ndërsa shqiptarët ishin ata që furnizonin bregdetin me kokainë.

Lojtari më i rëndësishëm në grup ishte një kuzhinier italian, i cili ka punonte në disa klube të Rivierës, ndërsa krahu i djathtë i tij ishte një shqiptar, emri i të cilit nuk bëhet ende i ditur.

Në sajë të posedimit të drogës dhe parave, ky i fundit është renditur si tregtari kryesor i drogës dhe krahu operativ i grupit.

Gjatë kontrollit në banesën e njërit prej të dyshuarve, policët gjetën një gram kokainë të fshehur në një dhomë gjumi. Në një prej ambienteve të një klubi është gjetur gjysmë kg hashash, ndërsa pronari i lokalit ka denoncuar babain e tij për posedimin e drogës, një 66 vjeçar.

Banda me shqiptarë dhe italianë konsiderohet sipas “Corriere” furnizuesit kryesor të kokainës në klubet për të rinj.
Sigal