Ankaraja ndalon forcat gjermane të kontrollojnë anijen turke

68

Turqia parandaloi ushtarët gjermanë në një mision ushtarak të BE në Mesdhe nga kryerja e një kontrolli të plotë të një anijeje mallrash turke të dyshuar për marrjen e armëve në Libi, thanë të hënën zyrtarë në Ankara dhe Berlin.

Ushtarakët gjermanë nga Fregata Hamburg hipën në anijen turke brenda natës, tha Ministria e Mbrojtjes në Berlin. Ata më vonë u detyruan të braktisnin kontrollet e tyre dhe të tërhiqeshin pasi Ankaraja protestoi për misionin e BE.

Fregata ishte pjesë e misionit Irini të BE-së që synonte të ndalonte armët e embargos që arrinin në Libi. “Në kohën kur ushtarët u larguan nga anija, ata nuk kishin gjetur asgjë të dyshimtë,” tha një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes gjermane.

Anija kontejner 16,000 ton u përgjua rreth 200 km (125 milje) në veri të qytetit libian të Bengazit të Dielën në mbrëmje. Para hipjes, Hamburg kishte ndjekur procedurën standarde duke pritur katër orë për miratim nga vendi i flamurit, tha zëdhënësi.

Një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme gjermane tha se “të gjitha procedurat u ndoqën në mënyrë korrekte”.

Në Ankara të hënën zyrtarët protestuan për një kërkim “të paautorizuar” në anijen turke “që mbante ndihmë humanitare” në Libi.

“Na vjen keq për ndalimin e anijes tonë, e cila duket se nuk ka shkelur embargon e armëve … dhe faktin që personeli i [anijes] u trajtua si kriminel gjatë inspektimit,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Hami Aksoy. “Të gjitha llojet e të drejtave të kompensimit … natyrisht do të rezervohen.”

Pamjet e postuara në internet me sa duket treguan sulmin në veprim.

Aksoy e përshkroi Irinin si një operacion “të njëanshëm” që nuk kontrollon mbështetjen e armëve të forcave të komandantit libian Khalifa Haftar.

Franca më herët akuzoi tre anije të marinës turke për “ngacmim” të një fregate franceze në qershor e cila u përpoq të inspektojë një anije mallrash me flamur Tanzaninë të dyshuar për kontrabandë armësh në Libi në shkelje të embargos së KB. Turqia kundërshtoi akuzën dhe mohoi trafikimin e armëve në Libi.