Vdekja e 7-vjeçares në Himarë/ Të rinjtë e PD-së bëjnë thirrje për t’iu bashkuar protestës përpara Ministrisë së Brendshme

177
Sigal

Të rinjtë e Partisë Demokratike, iu kanë bërë thirrje qytetarëve që të bashkohen në protestën që do të zhvillohet sot në orën 19:00 përpara Ministrisë së Brendshme për vrasjen e 7-vjeçares në Himarë nga ish-oficeri i policisë, Arjan Tase.

Në një deklaratë për mediat nga selia blu, disa të rinj kanë bërë thirrje që Ministri i Brendshëm, Bledar Çuçi të japë dorëheqjen.

Deklarata e të rinjve të PD-së:

Unë jam Klea Vukaj, 17 vjeçe, gjimnaziste.

Klodian Rasha kishte moshën time kur u vra nga dora e një polici. Mendoj se flas për çdo të ri shqiptar kur them se se me vrasjene e tij u lënduan, u trembën, të gjithë të rinjtë e Shqipërisë. Me vrasjen e Jonadës 7 vjeçare u vranë, u lënduan dhe u trembën dyfish. U shpreh ngushëllimet e mia prej, motre dhe bije, Ermirës dhe Bledarit, prindërve të Jonadës. Të mbahen të fortë sepse e gjithë Shqipëria është me ta sot. Shihemi në protestë në ora 19.00 

Unë jam Xhuljan Guçe, 26 vjeç

Moshatarët e mi në Europë dalin në protesta për ndotjen e mjedisit, javën 4 ditëshe të punës e të drejta të tjera. Prej disa vitesh të rinjtë e Shqipërisë ngrihen në mbrojtje të së drejtës më elementare të njeriut: asaj të jetës. Kemi dalë në rrugë për vrasjen e Ardit Gjoklajt, Emanuel Ndojt, Klodian Rashës. Sonte dalim për vrasjen e Jonadës 7 vjeçare. Deri kur më kështu?! 

Unë jam Nikolin Çali, 26 vjeç

E kam pyetur veten, dje edhe sot, dhe nuk gjej përgjigje: Çfarë imazhi i jep shtetit dhe policisë një komisar me një skaf 600 kubikësh? Ku e merr guximin që të vijë deri në breg dhe të bëjë manovra? Si ka mundësi që ka dashur të ikë pasi vrau një fëmijë? Pse nuk e jep dorëheqjen ministri i Brendshëm? E di që asgjë nga këto nuk e kthen Jonadën, por e bën shtetin të duket më njerëzor dhe na bën ne të ndihemi të trajtuar si njerëz. 

Unë jam Megi Balliu, 28 vjeçe

Fëmijët e nënave shqiptare, janë sot më të pasigurt pas vrasjes së Joandës. Do të vazhdojmë të jemi të pasigurt edhe sot e nesër, nëse nuk e nxjerrim të plotë mësimin nga pësimi tragjik i familjes Avdia. Si bijë, motër dhe si qytetare, i kërkoj llogari këtij shteti dhe i jap solidariten tim Ermirës, së ëmës së Jonadës, dhe Bledarit, të atit. Një burri që u ul në gjunjë para trupit të pajetë të së bijës.

Ky është alarmi final, të dashur shqiptarë. Ne jemi në gjunjë para shtetit. Ai na godet, dhunon dhe vret, dhe ne zemërohemi në Facebook për pak ditë. Pastaj biem në gjumë, derikur një familjeje tjetër shqiptare, i troket morti në derë. Ejani sonte në ora 19.00 në protestë. Tregojini kraharorin e bashkimit këtij pushteti burracakësh. Ngrihuni në këmbë! Në solidaritet me Jonadën dhe prindërit e saj. Në solidaritet me fëmijët e Shqipërisë!