Ulen në minus gradë temperaturat,nga e hëna fillon i ftohti siberian

373

I
shijuat ditët me diell? Epo tani bëhuni gati për një të ftohtë të acartë. Nga
dita e shtunë e në vazhdim do të fillojë rënia e temperaturave.

Sigal

I gjithë vendi do të dominohet nga vranësira, të
cilat do te shtohen duke gjeneruar shira lokale në pjesën më të madhe të
vendit.

E shtuna dhe e diela do të jenë me reshje shiu.
E hëna nis me mot të kthjellët, por shumë i ftohtë.

Dita me e ftohtë e javës do të jetë dita e
mërkurë, ku termometri do të zbresë deri në -7 apo – 8 gradë në
 zonat malore.


Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie
në të dy vlerat ekstremale. Kjo situatë vjen si pasoje e masave ajrore të thata
dhe të ftohta me origjine lindore – verilindore