“Skifterët” në Spanjë, si u kap hajduti shqiptar në aeroport teksa….

203
Sigal

Tre shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë spanjolle, të dyshuar për vjedhjen e disa shtëpive në Barcelonë.

Grabitjet ata i kryenin duke u ngjitur përmes mureve të ndërtesave. Siç raportojnë mediat vendase, të arrestuarit të janë të moshës 20, 28 dhe 37 vjeç dhe dyshohen për vjedhjen e disa shtëpive në Barcelonë, ​​Badalona, ​​La Roca del Vallès, Argentona, Gavà dhe Sabadell.

 

Skema e vjedhjes

Hajdutët futeshin në shtëpi duke u ngjitur përmes fasadës dhe më pas thyenin xhamat. Objektivi i tyre ishin paratë, bizhuteritë me vlerë dhe orat, të cilat më pas i shisnin në tregun e zi  për të përfituar para që më vonë i dërgonin te familjarët e tyre në Shqipëri.

Zakonisht, grabitjet kryheshin pasdite dhe kështu hajdutët respektonin mbylljen e natës të vendosur nga kufizimet nga Covid, pavarësisht nga fakti se ata anashkaluan izolimin e tanishëm komunal.

Hetimi filloi verën e kaluar, ku një nga të arrestuarit dyshohej se kishte lidhje me grabitje të ndryshme të kryera në zonë.

Dy nga anëtarët e grupit kryenin vjedhjen,  ndërsa i treti bënte kryesisht shoferin megjithëse ndonjëherë përdornin dhe transporti publik.

Një nga anëtarët e bandës ka precedentë për krime kundër pronës në Itali dhe të tjerët për vjedhje në autostradat katalanase, me një urdhër ndalimi nga AP-7 të përfshirë.

Kur hetuesit zbuluan se një nga anëtarët e bandës po planifikonte të largohej nga vendi, ata ndërmorën një operacion policor, duke bërë të mundur ndalimin e tij në aeroportin El Prat teksa po tentonte të kapte avionin.

Në të njëjtën ditë, agjentët arrestuan dy shqiptarët e tjerë dhe kontrolluan shtëpitë e tyre për objekte të ndryshme të vjedhura, duke përfshirë tetë orë shumë të shtrenjta.

Të arrestuarit dolën para gjykatës me 4 Shkurt dhe gjykatësi urdhëroi burgosjen e përkohshme të tyre.