Reshje shiu dhe dëbore në male, ulen temperaturat

148
Sigal

Java nis me reshje të dendura shiu dhe dëborë në zonat malore. Moti i keq do të jetë i pranishëm gjatë gjithë javës.

Sipas MeteoAlb: Duke filluar nga orët e para të ditës mbetet mot i vranët me reshje shiu në pjesën më të madhe të vendit, po reshje dëbore në zonat malore, ku më të konsiderueshme reshjet e dëborës do të jenë në zonën verilindore.

Pjesa e dytë e ditës sjellë përmirësim të përkohshëm të kushteve atmosferike duke bërë që të ketë intervale me kthjellime. Ndërsa nata ri-kthen reshjet e shiut dhe dëborës në territor.

Temperaturat e ajrit do të ulen me të paktën 3 gradë në mëngjes dhe mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 0°C deri në 17 °C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi 50 km/h kryesisht nga drejtimi Perëndimor-jugperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë