Mediat greke: Marifetet e Ramës për zgjedhjet me karantinën për emigrantët

171
Sigal

Mediat greke e kanë konsideruar një hile të kryeministrit Edi Rama, vendimin e Komitetit Teknik të Ekspertëve për të vendosur një karantinë 2-javore për personat që hyjnë nga Greqia dhe Maqedonia e veriut. Në një shkrim të gazetës “Protothema” me titull “Kutia e votimit dhe marifetet e Ramës me karantinë në kufirin greko-shqiptar” thuhet se me këtë vendim Rama kërkon të ndalë emigrantët që të shprehin qëndrimin me votën e tyre.

SHKRIMI I PLOTE

Një javë para zgjedhjeve të rëndësishme parlamentare në Shqipëri, qeveria “Rama” vendos një karantinë 14-ditore për shtetasit shqiptarë që jetojnë në Greqi të cilët synojnë të udhëtojnë në vendet e tyre përkatëse për të ushtruar të drejtën e tyre të votës.

Siç u bë e njohur, Komiteti Shqiptar i Ekspertëve vendosi të vendosë një karantinë 14-ditore për ata qytetarë që hyjnë në vend nga Greqia dhe Shkupi. Sipas Zëvendës Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Mira Rakacolli: “Efekti i vaksinimit ka filluar të ndihet, por në rajon situata është e ndryshme, në Maqedoninë Veriore dhe Greqi numri i rasteve dhe jetëve të humbura është rritur. Duke pasur parasysh këtë situatë, ne mendojmë se nga nesër duhet të kemi një karantinë për 2 javë për ata që vijnë nga Greqia dhe Maqedonia Veriore.”

Kjo lëvizje vlerësohet nga organizatat e të huajve por edhe nga partitë e opozitës në Shqipëri se synon të parandalojë ata qytetarë shqiptarë që duan të udhëtojnë nga Greqia në Shqipëri të votojnë në 25 Prill. Nuk është sekret që Rama i konsideron qytetarët shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në vendin tonë si një faktor që mund të ndikojë në dëm të rezultatit të zgjedhjeve. Duke vendosur në mënyrë efektive masën e karantinës, ajo dekurajon këdo që synon të udhëtojë në Shqipëri për të ushtruar të drejtën e tij të votës. Ky vendim prek gjithashtu të mërguarit nga Epiri i Veriut që jetojnë në Greqi.

“Fakti që qeveria shqiptare e trajton lehtë pandeminë në vend, krahasuar me vendet e tjera, nuk është në të njëjtën linjë me këtë vendim. Gjithashtu, ngarkesat epidemiologjike në të dy vendet, Greqi dhe Maqedoninë e Veriut tregojnë një rënie dhe kjo për faktin se vaksinimet kanë përparuar”, komenton për protothema.gr Presidenti i Shoqatës së Torrenteve, Z. Thodoris Goumas, duke theksuar: “Të ndalosh që qytetarët shqiptarë që jetojnë në Greqi të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në 25 Prill është një veprim anti-demokratik, si ato me të cilat Rama është mësuar.”