Itali/ Ulet ndjeshëm numri i viktimave, por përhapja e infeksionit nuk ndalet

230
Sigal

Ka kaluar një muaj e gjysëm nga nisja e pandemisë së Covid 19 dhe Italia vazhdon të jetë e gjunjëzuar nga nurmi i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë nga personat e infektuar.

Ditën e sotme kurba e pandemisë ka regjistruar një reduktim të lehtë të numrit të viktimave në 24 orët e fundit.

Sot janë regjistruar 681 viktima më shumë se një ditë më parë.

Numri total i tyre ka arritur më 15362.

Personat e infektuar deri më sot kanë arritur më 124  632 e janë 4805.

Pacientët e kuruar në terapi intesive janë 3994, 29 010 po kurohen në struktura spitalore e 58 274 në kushte kurimi shtëpiak.

Në Itali deri më sot janë kryer tampone 657 224.

Pacientët e shëruar kanë arritur sot më 20 996.

Në rajonin e Lombardisë  numri i viktimave është 8656 e janë 345 viktima më shumë se një ditë më parë, ndërsa numri i të infektuarve është 49 118.

Ka kaluar një muaj e gjysëm nga nisja e pandemisë së Covid 19 dhe Italia vazhdon të jetë e gjunjëzuar nga nurmi i lartë i viktimave që regjistrohen çdo ditë nga personat e infektuar.

🔴🔴 Il nuovo bollettino della Protezione civile

🔴🔴 Il nuovo bollettino della Protezione civile

Gepostet von Corriere della Sera am Samstag, 4. April 2020