I kërkoi punë pronarit italian, më pas e qëllon me armë. Çfarë ndodhi pasditen e djeshme

496
Sigal

Policia italiane ka arritur të ve në pranga një tjetër shqiptar.

Bëhet fjalë për shtetasin Adriatik Shehu, 44 vjeç, banues në Fiuggi, qëlloi me armë zjarri ndaj një 57-vjeçari, kontraktues ndërtimi dhe ish-punëdhënësi i tij.

Nga raportimet e mediave, konflikti mes të dyve erdhi pas kërkesës për një punë të re nga ana e shqiptarit në firmën e 57 vjeçarit italian, por hasi rezistencën e këtij të fundit.

Punëtori shqiptar nxori armën dhe e kërcënoi, e më pas qëlloi me dy plumba në drejtim të tij, ku njëri e preku në pjesën e këmbës dhe tjetri preku makinën e italianit.

Pas ngjarjes Shehu tentoi të arratisej, por 6 patrulla të karabinierëve të Alatri arritën menjëherë në vendngjarje dhe kontrolluan zonën për të gjetur personin, i cili ishte ende i armatosur.

Pas kërkimeve, e gjetën atë pranë një bari në zonë dhe pasi morën masat paraprake për të shmangur rrezikun për kalimtarët e rastit, policia arriti ta bllokonte duke e prangosur.

44-vjeçari kishte hedhur armën, e cila u gjet menjëherë nga policia afër vendit të arrestimit.

Bëhet fjalë për pistoletë kalibër 7.65, e cila iu nënshtrua konfiskimit.

Shqiptari do të përballet me drejtësinë italiane për akuzën e “vrasjes së mbetur në tentative” dhe “armëmbajtje pa leje”.