I ftohti “pushton” botën, por në Shqipëri “çmenden” temperaturat

572
Në kohën kur SHBA-ja dhe një pjesë e Evropës janë përfshirë nga temperatura mjaft të ulëta, në Shqipëri po ndodh krejt e kundërta.
Gjatë ditës së nesërme mbi vendin tonë do të ketë reshje të pakta, ndërsa të dielën temperaturat do të shkojnë deri në 18 gradë celcius, aspak normale për muajin janar.
MOTI FUNDJAVA: kthjellime e vranësira të shpeshta dominojnë motin në territor duke rrezikuar nga reshje të pakta pjesën më të madhe të vendit gjatë së shtunës ndërsa e diela, mbetet me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë vendin.Era do të fryjë kryesisht mesatare me shpejtësi deri 35 km/h duke krijuar në det dallgëzim 2 – 3 ballë, më i dukshën në brigjet Jugore.
Tabloja termike e fundjavës paraqet temperatura më të larta se normalet e muajit janar, më e ndjeshme gjatë orëv etë mesditës kur pritet që në ultësirën perëndimore termometri të ngjitet mbi 18°C ndrësa në zonat malore parashikohet që temperaturat të shënojnë maksimalisht 13°C.
Sigal