Hungaria do të mbajë “konsultime kombëtare” për “armikun publik” Soros

712
Zyrtarët në Hungari thanë se vendi do të mbajë një “konsultim kombëtar” për të hetuar pikëpamjet e publikut për miliarderin e majtë George Soros. I ashtuquajturi “Plani Soros” përfshin Evropën duke pranuar një milion emigrantë në vit dhe prishjen e gardhit të jashtëzakonshëm të suksesshëm anti-migrant të Hungarisë, Lajos Kosa, një zyrtar i lartë në partinë qeverisëse Fidesz, tha javën e kaluar. Kryeministri Viktor Orban ka qenë një kritik i madh i Soros, i lindur në Hungari, duke e quajtur atë një “armik publik” për mbështetjen ndaj emigracionit masiv në Evropë. Mediat hungareze njoftuan më 19 shtator se Orban, në një takim të mbyllur kohët e fundit të partisë, tha se emigracioni do të ishte tema kryesore në prag të zgjedhjeve të ardhshme, që do të mbahen në prill. Një imazh i një Soros 87-vjeçar të qeshur mund të shihet në postera billboard së bashku me një mesazh që u bën thirrje hungarezëve “Të mos lejojnë Sorosin të qeshë i fundit!”. Një konsultim kombëtar i mbajtur më herët këtë vit u përqendrua gjithashtu tek Soros, i cili financon disa grupe liberale në Evropën Qendrore dhe Lindore. Një tjetër fushatë e kohëve të fundit, me titull “Le të ndalojmë Brukselin”, u kërkoi qytetarëve këshilla se si të merren me politikat e Bashkimit Evropian që qeveria tha se kërcënonte pavarësinë e Hungarezëve. Fushata e re që fokusohet në “planin e Soros” ka gjasa të nisë muajin e ardhshëm, tha zëdhënësi i qeverisë Bence Tuzson për radion publike.
http://www.worldtribune.com/hungary-to-hold-national-consultation-on-public-enemy-soros/
Sigal