EMRI/ Zbulohet kush është polici që aksidentoi 13-vjeçarin, fillimisht vëllai i efektivit mori përsipër ngjarjen, por…

50
Sigal

Mësohen detaje të tjera  në lidhje me aksidentin që shkaktoi efektivi i policisë në Pogradec. Bëhet e ditur se polici është Altin Agolli, por fillimisht ka qenë vëllai, i cili u paraqit si autori i aksidentit. Ndërkohë më vonë, pas këqyrjes së pamjeve filmike, rezultoi se aksidenti ishte shkaktuar nga efektivi Agolli.

Efektivi i policisë është shpallur në kërkim dhe akuzohet për dy vepra penale “Shkelje e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Largimi nga vendi i aksidentit”.

Njoftimi i plotë

Më datë 29.06.2022, Drejtoria Rajonale e AMP Korçë ka referuar materialet e para hetimore në Prokurorinë Pogradec, si edhe ka bërë shpalljen në kërkim për punonjësin e policisë N/komisar A. A., i dyshuar për “Shkelje e rregullave të qarkullimit rrugor” dhe “Largimi nga vendi i aksidentit”, parashikuar nga neni 290 dhe 273 i Kodit Penal.

Nga veprimet e para rezulton se punonjësi i policisë, më datë 28.06.2022, duke drejtuar automjetin e tij, ka aksidentuar shtetasin e mitur O.S., 13 vjeç, i cili pasi ka marrë mjekim në spitalin Korçë është larguar për në banesë.

Gjithashtu, pas mbërritjes së shërbimeve të policisë në momentet e para të aksidentit, si drejtues i mjetit është paraqitur shtetasi M. A. (vëllai), por nga këqyrja e pamjeve filmike është provuar si drejtues i mjetit, punonjësi i policisë, A.A.

Sa më sipër, pas veprimeve hetimore në konsultim edhe me prokurorin e gatshëm, u referuan materialet në gjendje të lirë për shtetasin M. A., si i dyshuar për kryerjen e veprave penale “Deklarata e rremë para oficerit të policisë gjyqësore” dhe “Veprime që pengojnë zbulimin e së vërtetës”, parashikuar nga neni 301 dhe 305/b të Kodit Penal.