A do të ketë tërmete të tjera në orët në vijim në Shqipëri?

332
Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë ka pasur aktivitet të lartë sizmikë, por a do të ketë lëkundje të tjera?
Sizmiologu Llambro Duni është shprehur se gjatë ditës së sotme janë regjistuar rreth 40 lekundje në të gjithë vendin. Sipas Dunit rreziku ka kaluar dhe nuk bëhet fjalë për përkeqësim të gjendjes, pra për lëkundje të tjera sizmike në orët në vijim. Duni është shprehur se lëkundjet që u ndjen sot kanë qenë me magnitudë 2, të shkallës rihter përpara tërmetit të madh që u ndje në Tiranë dhe Peshkopi. Më tej Duni tha se lëkundja më e madhe ishte ajo me magnitudë 4.5 ballë me epiqendër 13 kilometër në Bulqizë dhe rreth 40 km nga Tirana.