Noti në kampionatin e moshave,plot rivalitet dhe frymë kampionesh

348

Noti shqiptar ka nisur aktivitetin e parë kombëtar nën drejtimin e Presidentit të ri të Federatës Shqiptare të saj, Agim Çiraku, që është zgjedhur të enjten e kaluar në krye të këtij institucioni. Por dhe pse ka ndodhur kështu, me një gjyqtari perfekte dhe me një drejtim organizativ për t’u marrë shembull nga sekretarja e Përgjithshme e Federatës Shqiptare të Notit, Suela Haxhija, edhe ky aktivitet nuk i ka shpëtuar debateve. Flaka Pruthit, notares së Tirana Delfina Sport, fituese e dyfishtë në 50 metra stil i lirë dhe 50 metra shpinë, i kanë hequr të drejtën për të qenë Kampione e Shqipërisë. Fillimisht i është kërkuar fotokopja e pasaportës kosovare nga sekretarja e Përgjithshme Haxhia, e cila, pasi e ka parë, ka thënë që duhet zbatuar rregullorja, e cila nuk lejon notare pa nënshtetësi shqiptare. Në këto kushte debati ka marrë zjarr, pasi i ati notares, i ardhur pranë gjyqtarisë, ka protestuar, duke i thënë që të keni turp. “Ok, e mbajmë ne turpin”, përgjigja e shkurtër e Haxhisë, që përtej sqarimeve të Presidentit Çiraku, jo vetëm me trajnerin Shpëtim Hoxha, por dhe me prindërit e notares, sërish ka ngjallur pakënaqësi te notarja, e cila nuk ka munguar të bëjë dhe shenja jo të hijshme ndaj gjyqtarisë. Dhe në fakt, Hoxha e ka marrë një premtim nga Çiraku për riparjen e rregullores, ndonëse e ka ngritur me të drejtë shqetësimin e tij: “Për mua – thotë trajneri i Tirana Delfina Sport – këta nuk duan që Flaka Pruthi të dalë notarja më e mirë e këtij kampionati. Nëse ka rregullore, atëherë a mund të më thoni se si më 2010-n Sara Avdullaj ka përfaqësuar Partizanin, duke vendosur rekorde të reja, që janë dhe sot në fuqi, e më pas dhe Shqipërinë?”. E në të tilla kushte, Çiraku pasi ka premtuar mbledhjen e kryesisë për riparjen e rregullores, apo dhe heqjen e rekordeve, duket se ka vënë një farë paqeje. Ndërkaq, për t’u evidentuar janë dy rekordet e Binald Mahmutit, i pari në 400 metra stil i lirë me kohën e re 4’39”60 dhe i dyti në 200 metra katërnotim me kohën 2’30”70. Në përgjithësi garat janë dominuar nga Tirana e Arjan Fetishajt, te “Stela”, “Uillson”, “Partizani” dhe “Teuta Swimming”. Kampionati kombëtar përfundon sot.

Rezultatet teknike të Kampionatit të Notit

Dita e parë

Kategoria A (Datëlindja 1999-2000)

Meshkuj

50 metra shpinë          Arbër Tusha (Tirana)                                    36”36

200 metra katërnotim            Frenc Bërdaku (Teuta Swimming)      2’44”02

400 metra stil i lirë     Binald Mahmuti (Tirana)                   4’39”60

4×100 m stil i lirë        Tirana                                                 4’32”56

50 m stil i lirë              Riçard Benussi (Uillson)                     31”72

100 m bretkosë                       Ergi Veli (Partizani)                           1’24”46

200 m flutur                Ergi Lumi (Uillson)                             3’35”40

4×100 m i përzier       Tirana                                                 5’04”31

Femra

50 metra stil i lirë       Klea Konoplevia (Teuta Swimming)   30”40

200 metra shpinë        Esli Xhoxhaj (Te Stela)                      2’55”47

200 metra katërnotim            Diana Basha (Tirana)                         3’02”29

200 metra stil i lirë     Klea Konoplevia (Teuta Swimming)   2’24”00

4×100 m stil i lirë        Te Stela                                               5’33”31

50 m shpinë                 Esli Xhoxhaj (Te Stela)                      36”90

100 m bretkosë                       Klea Gjyzeli (Uillson)                         1’36”50

100 m flutur                Diana Basha (Tirana)                         1’26”10

4×100 m i përzier       Tirana                                                 6’25”06

Kategoria B (Datëlindja 2003-2004)

Meshkuj

50 metra shpinë          Klejdi Kadiu (Teuta Swimming)         40”13

200 metra katërnotim            Xhoi Lavdaniti (Te Stela)                   3’23”64

400 metra stil i lirë     Argen Hadëri (Vllaznia)                    6’27”38

4×100 m stil i lirë        Tirana                                                 6’22”57

50 m stil i lirë              Kledi Kadiu (Teuta Swimming)           33”72

100 m bretkosë                       Xhoi Lavdaniti (Te Stela)                   1’44”80

200 m flutur                Even Qarri (Tirana)                           4’22”34

4×100 i përzier                       Tirana                                                 7’34”06

Femra

50 metra stil i lirë       Gloria Ndoja (Vllaznia)                     36”00

200 metra katërnotim            Ledia Allaraj (Partizani)                    3’34”41

4×100 m stil i lirë        Uillson                                     5’58”12

50 m shpinë                 Ledia Allaraj (Partizani)                    44”20

100 m bretkosë                       Sonia Kapedani (Te Stela)                  1’42”31

 

Inaugurimi i pishinës së Sarandës

shtyn një ditë Kupën e Shqipërisë

Inaugurimi i pishinës së re të Sarandës ditën e martë e ka shtyrë për një ditë Kupën e Shqipërisë për të rritur. Ky është lajmi që konfirmohet jo vetëm nga Presidenti i Federatës Shqiptare të Notit, Agim Çiraku, por dhe nga sekretarja e Përgjithshme Suela Haxhija. Madje, Çiraku do të jetë vet i pranishëm të martën në Sarandë, në përurimin e kësaj pishine, që mund të objekt për aktivitetet e ardhshme kombëtare. Sakaq Kupa e Shqipërisë do të jetë të mërkurën e të enjten, kurse më pas noti shqiptar do të jetë i përqendruar për Botërorin e Barcelonës, që në fakt nis më 19 korrik për të përfunduar më 4 gusht.