Gazeta Telegraf/ Ja një kurë natyrale si të lehtësoni dhimbjet e kokës

61

Gazeta Telegraf/

 Ekzistojnë një sërë faktorësh që ndikojnë në dhimbjet
e kok
ës,një kurë natyrale
p
ër lehtësimin e
dhimbjeve t
ë  kokëështë me
xhenxhef

Faktorët janë të ndryshëm, si stresi, lodhja,
ndryshimet hormonale apo faktorë të tjerë.

 

Ja një kurë natyrale me xhenxhefil:

Përbërësit:

4 filxhanë ujë
Lëngu i dy limonëve të athët
1 filxhan me
 
xhenxhefil të qërua dhe të grirë
1 lugë çaji mjaltë


Përgatitja:

 

Zieni ujin.
Sapo të fillojë të vlojë uji, hidhni xhenxhefilin.
Ulni nxehtësinë dhe lëreni
 xhenxhefilin të shkrihet në ujë për të paktën 5 minuta.
Shtypeni mirë që të dalë
 
lëngu dhe më pas shtoni lëngun e limonit dhe mjaltin