Revista më e madhe gjermane ‘Spiegel’: Demokracia në krizë, Rama kërkon të rrëzojë Presidentin

238

243 media botërore kanë dhënë lajmin e vendimit të presidentit Ilir Meta për të anuluar zgjedhjet vendore të 30 qershorit

Revista më e madhe në Gjermani dhe në Evropë, “ Spiegel”, i ka kushtuar një shkrim situatës së krijuar në Shqipëri pas anulimit të zgjedhjeve vendore. Presidenti shqiptar, Ilir Meta ka anuluar zgjedhjet lokale, duke shkaktuar në këtë mënyrë një konflikt të rëndë me kryeministrin Edi Rama. “Në kushtet aktuale, nuk mund të ketë zgjedhje të vërteta, demokratike dhe përfaqësuese,” tha Meta të shtunën. Rama e shpalli lëvizjen e presidentit të dielën si të pavlefshme. Zgjedhjet do të zhvillohen ashtu siç është planifikuar, më 30 qershor, tha ai në një takim elektoral në Burrel. Meta zgjodhi të anulonte zgjedhjet në sfondin e protestave të opozitës së djathtë, që vazhdojnë prej javësh. Kjo e fundit e akuzon Ramën dhe qeverinë e tij socialiste për mashtrim dhe korrupsion zgjedhor, dhe ka kërcënuar me bojkot të zgjedhjeve vendore. Gjithashtu të shtunën në mbrëmje, mijëra mbështetës të opozitës demonstruar përpara parlamentit në Tiranë. Vendimi i presidentit Meta për të anuluar zgjedhjet lokale ishte ‘rezultati i parë i luftës kundër Edi Ramës’. Opozita e akuzon atë për manipulimin e rezultateve zgjedhore. Gazeta gjermane “Bild” ka publikuar regjistrime telefonike, të cilat duhet të provojnë blerjen e votave. Konflikti i ri mes Presidentit Meta dhe Kryeministrit Rama e thellon krizën politike në vendin, që po pret një datë për nisjen e bisedimeve të pranimit në BE.

Jehona në të gjithë mediat botërore

Vendimi dinjtoz i Presidentit Ilir Meta për të shfuqizuar zgjedhjet lokale të 30 qershorit, për të shmangur konfliktin civil, ka marrë jehonë të madhe në shtypin botëror. Deri tani janë 243 media serioze botërore, të cilat i kanë bërë jehonë vendimit të presidentit shqiptar Ilir Meta. ‘New York Times’, ‘Washington Post’, ‘Abc’, ‘AP’, ‘Daily Mail’ etj., i kanë bërë jehonë vendimit të presidentit Meta. Në artikujt e tyre, gazetat në fjalë shprehen ndër të tjera se, ky vendim kërkon shmangien e konfliktit politik dhe social në Shqipëri. Ndërsa BBC ka bërë një artikull me titull: “Presidenti i Shqipërisë anulon zgjedhjet vendore në mes të protestave”. “Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta ka anuluar zgjedhjet vendore pas disa muajsh protestash antiqeveritare. Meta tha se situata politike në Shqipëri nuk do të lejojë mbajtjen e zgjedhjeve të rregullta, të planifikuara për t’u mbajtur më 30 qershor. Ky lajm erdhi pak para se protestuesit, disa prej të cilëve kishin hedhur bomba tymuese dhe fishekzjarrë jashtë godinës së parlamentit në kryeqytetin e vendit Tiranë, të shpërndaheshin nga Policia me gaz lotsjellës. Protestuesit kërkojnë që kryeministri Edi Rama të largohet. Grupet opozitare e akuzojnë atë për mashtrim zgjedhor dhe korrupsion dhe kanë bërë thirrje për zgjedhje të parakohshme. Ata gjithashtu kërkojnë krijimin e një qeverie tranzitore dhe kanë refuzuar të negociojnë me kryeministrin. Lulzim Basha, lideri i PD-së opozitare, i ka bërë thirrje protestuesve të vazhdojnë derisa Rama të japë dorëheqjen. Ai u tha mijëra mbështetësve në Tiranë se vendimi i Presidentit për anulimin e zgjedhjeve ishte “rezultati i parë i betejës sonë kundër Edi Ramës”. Partitë opozitare i kishin bojkotuar zgjedhjet. Megjithatë, Rama, që e ka qeverisur vendin që nga 2013, tha më vonë se zgjedhjet vendore nuk do të anulohen. Bashkësia ndërkombëtare ka bërë thirrje që partitë politike shqiptare të qëndrojnë larg dhunës dhe të hapin dialogun. Shumë figura, përfshirë Presidentin Meta kanë thënë se ndarja politike e vazhdueshme kërcënon aspiratën e Shqipërisë për t’iu bashkuar BE-së. Në një deklaratë të shtunën, Presidenti Meta u bëri thirrje liderëve të opozitës të zhvillojnë protesta në mënyrë krejtësisht paqësore. Shtete anëtare të BE do të votojnë në javët e ardhshme, nëse do të hapin negociatat me këtë shtet ballkanik.

“New york Times”: Presidenti i Shqipërisë anulon zgjedhjet. Shkak, klima e tensionuar

Kanë qenë të shumta mediat ndërkombëtare, të cilat i kanë bërë jehonë vendimit të djeshëm të Presidentit Ilir Meta për shtyrjen e datës së zgjedhjeve, mes të cilave edhe prestigjiozja “New York Times”. Me titullin “Presidenti i Shqipërisë anulon zgjedhjet, për shkak të klimës klimën e tensionuar”, “New York Times” shkruan se Meta e mori këtë vendim për të zvogëluar tensionet politike në vend. “New York Times” i kushton vëmendje edhe protestës së djeshme të opozitës, ku cilësohet se mijëra shqiptarë dolën në shesh në një protestë anti-qeveritare”. Artikulli i plotë: Presidenti i Shqipërisë ka anuluar zgjedhjet e ardhshme komunale, duke përmendur nevojën për të zvogëluar tensionet politike në vend. Presidenti Ilir Meta tha të shtunën se ai kishte vepruar, sepse rrethanat nuk ofruan “kushtet e nevojshme për zgjedhje të vërteta, demokratike, përfaqësuese dhe gjithëpërfshirëse”, të cilat ishin caktuar për fund të këtij muaji. Presidenti tha se do të sqaronte vendimin e tij të hënën. Mijëra shqiptarë që mbështesin opozitën politike dolën në rrugë për një protestë anti-qeveritare të shtunën, duke i bërë thirrje Kryeministrit Edi Rama, të cilin ata e akuzojnë për korrupsion dhe manipulimin e zgjedhjeve në 2017, të largohet. Z. Rama, kreu i PS-së, mbështetet nga Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian dhe deri tani ka mbajtur pushtetin. Disa protestues hodhën flakërime, fishekzjarre dhe kokteje molotovi në policët jashtë ndërtesës së Parlamentit. Policia u përgjigj me gaz lotsjellës dhe me ujë. Duke mbajtur postera me slogane si “Rama ik” dhe “Thyej qafën!”. Disa mijëra protestues u gëzuan kur kreu i PD të opozitës, Lulzim Basha, tha se zgjedhjet vendore të 30 qershorit, të cilat partia kishte planifikuar të bojkotonte, do të anuloheshin me dekret presidencial. Opozita shqiptare, e udhëhequr nga PD e qendrës së djathtë, akuzon qeverinë e krahut të majtë për lidhje me krimin e organizuar dhe manipulimin e votave. Udhëheqësit e opozitës kanë kërkuar dorëheqjen e z. Ramës dhe emërtimin e një kabineti kalimtar, dhe kanë shtyrë që zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të mbahen herët. Ligjbërësit e opozitës kanë hequr dorë nga vendet e tyre në Parlament, ku qeveria mban një shumicë të rehatshme. Tubimi u zhvillua ditë pasi një gazetë gjermane botoi disa përgjime, duke treguar se një trafikant i drogës në Durrës, në Shqipërinë perëndimore, u tha zyrtarëve të Partisë Socialiste se ai kishte planifikuar të detyronte mbështetësit e opozitës për të votuar për partinë e tyre dhe se ai do të ndihmonte një mik të bëhej ligjvënës.