E rrallë/ Në frigoriferin e pensionistes gjenden 128,000 $ stoli të shekullit të 16-të

140

Një arkë prej 128,000 $ stoli është zbuluar në një frigorifer të vjetër në shtëpinë e një pensionisteje.

Drejtuesit e ankandit mbetën të habitur kur hapën frigoriferin për të gjetur grumbullin e gurëve antikë.

Ato ishin vendosur aty dhe ishin ruajtur për vite me rradhë nga një koleksionuese fanatike që grumbulloi artikujt në vitet 1960 dhe mbajti faturat për ta provuar atë.

Ajo kohët e fundit ndërroi jetë dhe nipërit e saj sollën ekspertë për të gjurmuar reliket, të cilat ata e dinin që ajo kishte fshehur në shtëpinë e saj nw Wiltshire.

Stolitë, datojnë në shekullin e 16-të.