Shenjat që tregojnë se keni infeksion dhëmbësh dhe si ta trajtoni atë pa shkuar tek dentisti

293
Një infeksion në rrënjën e dhëmbit shkakton prishjen e tij dhe mund të shkaktohet nga bakteret që hyjnë përmes një zgavre dentare ose çarje, e cila përhapet deri në majën e rrënjës.
Nëse nuk trajtohet, mund të çojë në dhimbje të forta dhe inflamacion. Dhëmbi humbet aftësinë për të luftuar infeksionet të cilat mund të arrijnë në brendësi të tij. Kur një dhëmb apo rrënjë bie, dhimbja zvogëlohet. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se infeksioni është shëruar; ai do të vazhdojë të përhapet dhe të shkatërrojë indet përreth. Nëse nuk trajtohet, mund të përhapet në kockën që mbështet dhëmbin dhe shkakton komplikacione të rënda për jetën.
Simptomat e një dhëmbi të prishur janë: dhimbje të mprehta, dhimbje kur përtypet ushqimi, aftësi e ndryshuar për shije, frymëmarrje e keqe, fryrje e faqeve, mishrat e kuq dhe të lënduar, vështirësi në gëlltitjen e ushqimit, nyjet limfatike e të fryra nën nofull. Është e rëndësishme që të caktoni një takim me dentistin tuaj sa më shpejt të jetë e mundur, por ndërkohë nëse kërkoni ndihmë, mjetet natyrore më poshtë janë jashtëzakonisht efektive.
Më poshtë janë disa mjete të mahnitshme shtëpiake që mund t’jua lehtësojnë dhimbjet:
Shpëlarje me ujë dhe kripë
Ky është një ilaç i njohur që edhe dentisti juaj do t’jua rekomandojë. Kripa ka veti antiseptike dhe antibakteriale, që mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, parandalimin e rritjes bakteriale në gojë dhe parandalimin e infeksioneve të tjera.
Ju duhen:
½ lugë çaji kripë
1 gotë ujë të ngrohtë
Hidhni kripën në ujë të ngrohtë dhe i përzieni derisa të treten. Shpëlani gojën tërësisht me këtë përzierje. Përsëriteni këtë 3-4 herë në ditë për të pastruar infeksionet.
-Hudhër
Hudhra përmban një përbërës aktiv, i cili është një antibiotik natyral që ndihmon në parandalimin e infeksioneve bakteriale. Ajo gjithashtu ka veti anti-inflamatore që lehtësojnë dhimbjen nga ënjtja.
Ju duhen:
3-4 thelbi hudhër
Pasi ti keni hequr lëkurën dhe ti keni larë, shtypini hudhrat. Aplikoni lëngun që përftohet, në dhëmbin tuaj. Përsëriteni këtë proces të paktën 2 herë në ditë.
Peroksid hidrogjeni
Hidrogjen Peroksidi është një agjent shumë i mirë antimikrobik që mund të ndihmojë në heqjen e infeksionit të dhëmbëve. Ajo ka veti dezinfektuese dhe antibakteriale, që ndihmojnë në vrasjen e baktereve, duke zvogëluar inflamimin dhe dhimbjen.
Uthull molle
Uthulla e mollës është një tjetër ilaç shumë efektiv. Ajo përmban dy acide të dobishme të quajtura acidi acetik dhe acidi malik, të cilat janë antibakteriale të shkëlqyera, antimikrobikë dhe antifungale.
Ju duhet:
1 lugë gjelle uthull molle
Hidheni uthullën e mollës dhe lëreni në gojë për 5 minuta. Shpëlani gojën me ujë të ngrohtë. Përsëriteni këtë 2-4 herë në ditë për një muaj.
Shafrani i Indisë
Shafran i Indisë shpesh përdoret për të zvogëluar inflamacionin e shkaktuar nga dhëmbët e prishura. Ai është i pasur me antibiotikë, antiseptikë dhe anti-inflamatorë dhe gjithashtu ndihmon në përmirësimin e shëndetit oral.
Ju duhet:
Ujë i ngrohtë
1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë
Përzieni 1 lugë çaji pluhur shafran i Indisë me pak ujë për të bërë një paste, pastaj zbatojeni direkt në dhëmbin e prekur. Mbajeni për 15 minuta dhe pastaj shpëlajeni.
Këshilla shtesë: 
Për të parandaluar dhimbjet, më poshtë janë disa këshilla që duhet ti mbani mend për raste të tilla:
Lani dhëmbët dy herë në ditë.
Zëvendësoni furçën tuaj të dhëmbëve çdo 3 deri në 4 muaj
Ndaloni së piri duhan
Çamçakëzi duhet të shmanget