Dejvid Bekham, ylli anglez me 200 milionë euro

299

Lionel Mesi ka një pasuri prej 133 milionë eurosh, ndërsa Kristiano Ronaldo 129 milionë euro

Ylli anglez i Paris Sën Zhermenit, Dejvid Bekham, është futbollisti me i pasur në botë, me një vlerë totale prej 175 milionë sterlina (e barabartë me më shumë se 200 milionë euro), duke lënë pas Lionel Mesin me 115.5 milionë sterlina (rreth 133 milionë euro) dhe Kristiano Ronaldon me 112 milionë sterlina (rreth 129 milionë euro). Lista e futbollistëve më të pasur është hartuar nga portali i njohur amerikan Goal.com. Bekahm ka më shumë se 59.5 milionë sterlina në “thesin” e tij sesa argjentinasi i Barcelonës, Lionel Mesi, katër herë fitues i “Topit të artë”. Braziliani Kaka ndodhet në vendin e katërt me 66.5 milionë sterlina, ndërkohë që Ronaldinjo renditet i pesti me 63 milionë sterlina. Vlera e pasurisë së lojtarëve është llogaritur në bazë të rrogës, kontratave me sponsorit, si dhe asetet apo bizneset që ata zotërojnë. Bekham, i cili nënshkroi një kontratë pesëmujore me Paris Sën Zhermenin nuk do të marrë asnjë “qindarkë”, pasi e gjitha rroga e tij do të jepet për bamirësi. Futbollistët e mëdhenj nuk shihen më thjesht si, lojtarë që zbresin në tapetin jeshil, por dhe si burime të pastra fitimi nga bizneset. Dejvdi Bekham, 37 vjeç, fitoi rreth 20 milionë sterlina nga aktivitet e tij tregtare në vitin 2012, ku spikasin fitimet nga sponsorët e njohur si “Adidas”, “H&M”, “Diet Pepsi”, etj. Përfshirja e tij në Lojërat Olimpike “Londër 2012” zgjoi edhe interesimin e kompanive të tilla si: “Samsung” dhe “Sainsbury”. Bekham fiton gati 13.3 milionë sterlina në vit nga shitja e imazhit të tij, përmes kompanive që ai ka krijuar: “Beckham Brand Ltd” dhe “Beckham Ventures Ltd.”. Bekam përfiton 7 milionë sterlina në vit nga “Adidas”. Së fundi, ai është zgjedhur si ambasadori i parë global i futbollit kinez.

50 FUTBOLLISTËT MË TË PASUR

1. David Bekham (PSG)                175.0 mln

2. Lionel Mesi (Barcelona)                 115.5 mln

3. Kristiano Ronaldo (Real Madrid)   112.0 mln

4. Kaka (Real Madrid)                66.5 mln

5. Ronaldinjo (Atletiko Mineiro)           63.0 mln

6. Samuel Eto’o (Anzhi Makhachkala)  52.0 mln

7. Uejni Runi (Mançester Junaitid)   50.0 mln

8. Zlatan Ibrahimoviç (PSG)                47.0 mln

9. Rivaldo (Sao Caetano)             45.5 mln

10. Rio Ferdinand (Mançester Junaitid)42.0 mln

11. Thieri Henri (Nju Jork Red Bulls) 41.0 mln

12. Michael Ouen (Stoke Siti)        40.5 mln

13. Raul (Al Sad)                    38.0 mln

14. David Vija (Barcelona)           37.0 mln

15. Robi Kin (LA Galaxy)             35.5 mln

16. Rajan Gigs (Mançester Junaitid)  34.5 mln

17. Frank Lampard (Çelsi)            33.0 mln

18. Robie Fouler (pa ekip)                 32.5 mln

19. Stivën Xherard (Liverpul)        32.0 mln

20. Robinjo (Santos)                 31.0 mln

21. Iker Kazijas (Real Madrid)       30.0 mln

22. Frank Riberi (Bajern Munih)      29.0 mln

23. Xhon Teri (Çelsi)                27.5 mln

24. Didier Drogba (Galatasaraj)      25.5 mln

25. Fernando Torres (Çelsi)                25.0 mln

26. Ueslei Shneijder (Galatasaraj)   22.0 mln

27. Nicolas Anelka (Juventus)        21.5 mln

28. Alesandro Del Piero (Sydnej)           21.0 mln

29. Miroslav Klose (Lazio)           20.5 mln

30. Filip Lahm (Bajern Munih)        20.5 mln

31. Françesko Toti (Roma)            20.5 mln

32. Petr Cech (Çelsi)                20.0 mln

33. Neymar (Santos)                  20.0 mln

34. Arjen Robben (Bajern Munih)      20.0 mln

35. B. Shvajnshtajger (Bajern Munih) 20.0 mln

36. Xho Kol (Uest Hem)               19.5 mln

37. Andrea Pirlo (Juventus)                19.5 mln

38. Pol Skols (Mançester Junaitid)   19.0 mln

39. Damien Daf (Fulham)              18.5 mln

40. Park Ji-Sung (QPR)               18.0 mln

41. Daniele De Rosi (Roma)           18.0 mln

42. Klarens Sedorf (Botafogo)        18.0 mln

43. David Trezege (River Plate)      17.5 mln

44. Çavi (Barcelona)                 17.5 mln

45. Gianluigi Buffon (Juventus)      17.0 mln

46. Eshli Kol (Çelsi)                17.0 mln

47. Shunsuke Nakamura (Yokohama)           17.0 mln

48. Majkëll Esien (Real Madrid)      16.5 mln

49. Jaja Ture (Mançster Siti)        16.5 mln

50. Alesandro Nesta (Montreal Impakt) 16.0 mln

 * Vlerat në sterlina angleze

 150 mijë

Është numri i bluzave me emrin e Bekhamit që, PSG-ja parashikon të shesë deri në fund të sezonit.

3.4 milionë

Është rroga pesëmujore e anglezit te klubi francez, por paratë do të shkojnë për bamirësi për fëmijët.