Taksë edhe për WhatsApp, Libani paralizohet nga demonstratat e dhunshme

205

Protestat mbarëkombëtare paralizuan të premten Libanin ndërsa demonstruesit bllokuan rrugët kryesore në mitingje kundër qeverisë ndaj një krize të rëndë ekonomike dhe klasës politike të vendit.

Tensioni po ndërtohet për muaj të tërë ndërsa qeveria kërkoi mënyra të reja për të vjelë taksat për të menaxhuar krizën ekonomike të vendit dhe borxhet e rritura.

Zemërimi u rrit kur qeveria synoi të vendoste një taksë për thirrjet nëpërmjet rrjetit social WhatsApp, një vendim që u tërhoq më vonë kur njerëzit filluan të dilnin në rrugë.

Në disa raste, demonstratat shkaktuan edhe trazira, pasi protestuesit i vunë zjarr ndërtesave dhe shkatërruan dritaret, duke derdhur zemërimin ndaj politikanëve të korruptuar.

Protestat ishin më të mëdha që nga 2015, dhe mund të destabilizojnë më tej një vend tashmë në prag të kolapsit dhe me një nga ngarkesat më të larta të borxhit në botë. Trazirat mund ta zhysin Libanin në një krizë politike me pasoja të paparashikueshme për ekonominë, e cila ka qenë në rënie të vazhdueshme vitet e fundit.

Disa nga protestuesit thanë se ata do të qëndrojnë në rrugë derisa qeveria të japë dorëheqjen.

Herë pas here, protestuesit bërtisnin “Revolucion!” dhe “Populli dëshiron ta rrëzojë regjimin”, duke i bërë jehonë një refreni të thirrur nga demonstruesit gjatë këtij spastrimi të rajonit në 2011.