Izraeli godet objektivat ushtarake iraniane dhe siriane përreth Damaskut

241

Ushtria izraelite thotë se goditi objektivat iraniane rreth kryeqytetit sirian Damask.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thanë se operacioni i kryer gjatë natës synonte forcën elitë të Kudsit të Gardës Revolucionare të Iranit, si dhe mbrojtjen ajrore të Sirisë.

Mediat siriane thanë se shumica e raketave izraelite ishin shkatërruar nga zjarri anti-ajror.

Izraeli tha se veproi pasi forcat e Kudsit nisën një raketë nga Siria mbi Golan Heights të dielën.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit (IDF) njoftuan fillimin e operacionit të saj përmes një postimi në twitter herët të hënën.

Sipas tyre, Forcat e  Kudsit kishin në shënjestër një strukturë magazinimi të municioneve dhe një pozicion pranë Aeroportit Ndërkombëtar të Damaskut.

IDF gjithashtu tha se “dhjetëra raketa siriane sipërfaqësore në ajër u nisën, pavarësisht paralajmërimeve të qarta për të shmangur një sulm të tillë”.

“Në përgjigje, ne gjithashtu shënjestruam disa nga bateritë e mbrojtjes ajrore të forcave të armatosura siriane”thanë ato.