Të shpallur në kërkim e të dënuar me burg, policia arreston dy persona

131

Në vijim të punës hetimore për kapjen e personave në kërkim, Policia ka bërë të mundur kapjen e dy prej tyre të dënuar me 12 dhe 3 vite burg.

Njëri prej të kërkuarve, H.Xh., 41 vjeç, banues në fshatin Bregas, Finiq, gjykata i kishte dhene masen e sigurise Arrest me burg.

Gjykata e Sarandës ka vendosur paraprakisht masën e sigurisë “Arrest me burg” për arsye të njehsimit të vendimit të Gjykatës Greke e cila në vitin 2015 ka dënuar këtë shtetas me 12 vite burg për veprën penale “Trafikimi i narkotikëve”.policiaNderkohe i ndaluari i dyte, eshte shtetasi me inicialet A.M., 29 vjeç, banues në fshatin Rexhepaj, Selenicë.

 

Kapja dhe ndalimi i këtij shtetasi u bë për arsye se Gjykata e Rrethit Gjyqësor Vlorë me anë të dy vendimeve në 2014 dhe 2016 e ka dënuar këtë shtetas me 3 vite e 2 muaj burgim për veprat penale “Vjedhja me dhunë” dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve të gjuetisë dhe atyre sportive”.