Verstappen aksidentohet në fund, Perez fiton në Azerbajxhan

337
Sigal

Një garë spektakolare ajo në Azerbajaxhan. Pesë xhiro nga fundi, kur gjithçka po shkonte më së miri për Max Verstappen në krye të garës, piloti holandez i Red Bull nuk kontrollon dot makinën dhe përplaset me muret mbrojtëse dhe nuk merr asnjë pikë.

Nga kjo situatë përfiton shoku i skuadrës Sergio Perez, që bëri një garë fantastike, pasi nga vendi i pestë, triumfon në Baku të Azerbajaxhanit. Natyrisht, i kënaqur me vendin e dytë Lewis Hamilton, që tashmë merr kreun e renditjes për pilotë.

Një garë shumë e mirë për Sebastian Vettel me Aston Martin, që ngjitet në podium. Jo mirë Ferrari, Charles Leclerc u nis nga vendi i parë, por në fund vetëm vend i pestë. Para tij u rendit Gasly.