Sigal

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic ka thënë se askush nuk duhet të habitet nëse skuadra e tij arrin në finalen e Kupës së Botës. Anglia janë kundërshtarët gjysmëfinalë të Kroacisë në Moskë të mërkurën mbrëma dhe Dalic ka paralajmëruar se ekipi i tij nuk duhet të nënvlerësohet.

Kroacia ka lojtarë të mëdhenj në klubet e mëdha në Europë. Është e vërtetë që nuk kemi bërë rezultate të mira në turnetë e mëdha për dekada, por nuk duhet të habitemi se Kroacia është në katër të fundit të Kupës së Botës, duke pasur parasysh cilësinë e lojtarëve, që është provuar. Lojtarët kanë treguar cilësitë e tyre kur ka rëndësi në këtë Kupë Botërore dhe ndoshta do të hyjnë në histori si një brez i madh që ka shkuar afër përfundimit të tretë të Kupës së Botës 1998. Kjo është rezultat i punës sonë të madhe dhe cilësisë së lojtarëve që luajnë në Real Madrid, Barcelona, Inter. Ata kanë shfaqur vetëm cilësitë që kanë, kjo është e gjitha”.-tha Dalic për “Sky Sports News”.

Kroacia humbi nga pritjet dhe kampionët përfundimtarë të Francës në vitin 1998, por përfundoi e treta në turne me një fitore ndaj Holandës në ndeshjen e tyre.