“Superyjet” nisin garën për Topin e Artë, cili prej tyre shihet si favorit

115
Sigal

Karim Benzema ende nuk e ka fituar Topin e Artë për sezonin 2021/22, por, teksa pret çmimin, tashmë janë shfaqur konkurrentët e parë për sezonin e ardhshëm, i cili pritet të jetë emocionues.

Ka shumë lojtarë në kampionate të ndryshme që janë gati të sfidojnë sulmuesin francez për të marrë kurorën herën tjetër që do të vendoset.

Por duket se Benzema edhe këtë vit ka se çfarë të tregojë, pasi La Liga dhe Liga e Kampionëve janë gara të preferuar të tij.

Pretendentët për “Topin e Artë” nga Liga Premier

Dy sfidues të mundshëm bënë paraqitje të mira gjatë fundjavës hapëse të sezonit të Ligës Premier.

Erling Haaland shënoi dy herë për Manchester Cityn në fitoren ndaj West Ham dhe Darwin Nunez ia doli mirë nga stoli me një gol dhe një asistim për Liverpoolin kundër Fulhamit.

Lojtarët që mund të mbajnë “Topin e Artë” në Paris

Neymar dhe Lionel Messi në ndeshjen hapëse të PSG-së në Ligue 1 kundër Clermont, shkëlqyen dhe fituan me rezultat 5-0.

Ylli argjentinas shënoi dy gola (njëri prej tyre goditje me gërshërë) dhe braziliani shënoi një tjetër gol dhe ndau tre asistime për të vulosur fitoren në Stade Gabriel Montpied.

Messi kishte paraqitur tashmë kandidaturën e tij për atë që do të ishte një Top i Artë i shtatë në Superkupën e Francës kundër Nantes.

Ai nganjëherë të kujton lojtarin që pushtoi Barcelonën dhe lidhja e tij me Neymarin ishte thelbësore për trofeun e parë të sezonit të parisienëve.

Kylian Mbappe është sigurisht një tjetër pretendent, por ai duhet të kthehet nga dëmtimi.

Mbreti i ri i Bundesligës

Ylli i ri i Bayern Munich, Sadio Mane, ka bërë një fillim shumë të mirë të sezonit pas largimit nga Liverpooli.

Ai është lojtari i parë që nga Mario Mandzukic që shënon në dy ndeshjet e tij të para zyrtare për skuadrën bavareze, duke shënuar në Superkupën e Gjermanisë dhe në hapjen e Bundesligës.

Lewandowski lë një paralajmërim

Robert Lewandowski gjithashtu pritet të jetë një konkurrent dhe shënoi në një fitore miqësore të fundit kundër Pumas. Ai është i etur për të fituar “Topin e Artë” që shumë menduan se atij iu mohua në vitin 2020.

Shumë sulmues tashmë kanë filluar të shënojnë gola të rëndësishëm në këtë sezon interesant të Topit të Artë, i cili ka edhe një Kupë Bote në mes.