Sezoni i ri 2022/23 në Seria A, nis me derbin Milan – Inter

176
Sigal

Sot janë shpallur zyrtarisht datat e ndeshjeve më të mira të sezonit në Serie A, duke zbuluar se kur do të përballen skuadrat kryesore Juventus , Inter, Milan, Napoli, Lazio dhe Roma, mes vete.

Rossonerwt po kërkojnë të mbrojnë Scudetton pas një sezoni të fortë nën drejtimin e Stefano Piolit. Kuqezinjtë e përfunduan sezonin vetëm dy pikë përpara rivalëve lokal, Interit, kështu që ata do të shpresojnë për një fund më të qetë në garën e tyre të ardhshme për titull.

Më poshtë janë datat e ndeshjeve kryesore të Milanit:

Milan-Inter

Ndeshja e parë: 04.09.2022

Ndeshja e dytë: 05/02/2023

Milan-Napoli

Ndeshja e parë: 18.09.2022

Kthimi: 02/04/2023

Milan-Juventus

Ndeshja e parë: 09/10/2022

Ndeshja e dytë: 28/05/2023

Milan-Roma

Ndeshja e parë: 01.08.2023

Ndeshja e dytë: 30/04/2023

Lacio-Milano

Ndeshja e parë: 22.01.2023

Ndeshja e dytë: 07/05/2023

Simone Inzaghi do të shpresojë që disa përforcime verore si Romelu Lukaku dhe Paulo Dybala do të jenë të mjaftueshme për të kapërcyer rivalët e Milanit në garën për titull sezonin e ardhshëm, me sezonin e tij debutues me Nerazzurrët që përfundoi me dy trofe.

Më poshtë janë datat e ndeshjeve kryesore të Interit:

Lacio-Inter

Ndeshja e parë: 28.08.2022

Ndeshja e dytë: 30/04/2023

Inter-Roma

Ndeshja e parë: 02.10.2022

Ndeshja e dytë: 07/05/2023

Juventus-Inter

Ndeshja e parë: 06.11.2022

Ndeshja e dytë: 19/03/2023

Inter-Napoli

Ndeshja e parë: 01.04.2023

Ndeshja e dytë: 21/05/2023

Milan-Inter

Ndeshja e parë: 04.09.2022

Ndeshja e dytë: 05/02/2023

Juventus nuk pati një sezon të mirë në sezonin e fundit nën drejtimin e Massimiliano Allegrit, kështu që Bianconerët do të kërkojnë diçka ndryshe në sezonin e ardhshëm. Paul Pogba është rikthyer gjithashtu dhe Federico Chiesa do të rikuperohet më vonë gjatë vitit, duke i dhënë Allegrit më shumë opsione sulmuese në përpjekjen e tij për të zgjidhur krizën e golave.

Më poshtë janë datat e ndeshjeve kryesore të Juventusit:

Juventus-Roma

Ndeshja e parë: 28.08.2022

Ndeshja e dytë: 05/03/2023

Milan-Juventus

Ndeshja e parë: 09/10/2022

Ndeshja e dytë: 28/05/2023

Juventus-Inter

Ndeshja e parë: 06.11.2022

Ndeshja e dytë: 19/03/2023

Juventus-Lazio

Ndeshja e parë: 13.11.2022

Ndeshja e dytë: 08/04/2023

Napoli-Juventus

Ndeshja e parë: 15.01.2023

Ndeshja e dytë: 23/04/2023

Jose Mourinho i solli Romës sukses evropian në vitin e tij debutues dhe ai do të kërkojë ta konfirmojë atë rritje në vend sezonin e ardhshëm, me qëllimin që të jetë një përfundim në top katërshe.

Më poshtë janë datat e ndeshjeve kyçe të Romës:

Juventus-Roma

Ndeshja e parë: 28.08.2022

Ndeshja e dytë: 05/03/2023

Inter-Roma

Ndeshja e parë: 02.10.2022

Ndeshja e dytë: 07/05/2023

Roma-Napoli

Ndeshja e parë: 23.10.2022

Ndeshja e dytë: 29/01/2023

Roma-Lazio

Ndeshja e parë: 06.11.2022

Ndeshja e dytë: 19/03/2023

Milan-Roma

Ndeshja e parë: 01.08.2023

Ndeshja e dytë: 30/04/2023

Maurizio Sarri përjetoi një sërë ulje-ngritjesh në 12 muajt e tij të parë në krye të Lazios, por një përfundim në vendin e 5-të i dha atij shpresë për të ardhmen. Pas rinovimit të kontratës, ai tani do të kërkojë të vazhdojë projektin në Romë.

Më poshtë datat e ndeshjeve kyçe të Lazios:

Lacio-Inter

Ndeshja e parë: 28.08.2022

Ndeshja e dytë: 30/04/2023

Lazio-Napoli

Ndeshja e parë: 04.09.2022

Ndeshja e dytë: 05/03/2023

Roma-Lazio

Ndeshja e parë: 06.11.2022

Ndeshja e dytë: 19/03/2023

Juventus-Lazio

Ndeshja e parë: 13.11.2022

Ndeshja e dytë: 08/04/2023

Lacio-Milano

Ndeshja e parë: 22.01.2023

Ndeshja e dytë: 07/05/2023

Napoli vendosi një sfidë të madhe për titullin sezonin e kaluar së bashku me Milanin dhe Interin përpara se ata përfundimisht të largoheshin, duke i lënë tifozët në kryeqytetin Campania të mërzitur dhe të zemëruar. Luciano Spalletti po ecën në një linjë delikate ndërsa përgatitet për vitin e tij të dytë në krye të klubit.

Më poshtë janë datat e ndeshjeve kryesore të Napolit:

Lazio-Napoli

Ndeshja e parë: 04.09.2022

Ndeshja e dytë: 05/03/2023

Milan-Napoli

Ndeshja e parë: 18.09.2022

Ndeshja e dytë: 02/04/2023

Roma-Napoli

Ndeshja e dytë: 23/10/2022

Ndeshja e dytë: 29/01/2023

Inter-Napoli

Ndeshja e parë: 01.04.2023

Ndeshja e dytë: 21/05/2023

Napoli-Juventus

Ndeshja e parë: 15.01.2023

Ndeshja e dytë: 23/04/2023