MANCINI VENDOS REKORD HISTORIK! ”Djemtë u treguan të jashtëzakonshëm, Belgjika nisi të sulmonte kur nuk kishim energji”

130
Sigal

Me suksesin e arritur ndaj Belgjikës, Italia arrin fitoren e pestë në këtë Kampionat Evropian. Një rrugë, ajo e bluve të Roberto Mancini që nuk është arritur nga askush në historinë e ekipit kombëtar.

Asnjë ekip nuk ka bërë më mirë. Të barabartë, sipas OPTA, Franca në 1984, Hollanda në 1988 dhe 1992 dhe Çekia në 2000 dhe 2004.

Eufori. Kjo është ajo që Azzurri ndjen pas suksesit të tyre në çerekfinale kundër Belgjikës.

Në fund të ndeshjes në Mynih, trajneri i Italisë Roberto Mancini foli për Rai Sport:

“Ne e meritonim të fitonim. Ata ishin të jashtëzakonshëm në lojë. Është e qartë se ne vuajtëm në dhjetë minutat e fundit sepse ishim të lodhur.

Ata ishin më të freskët, mund të kishim shënuar edhe disa gola në pjesën e parë”.

“Ishte një lojë mjaft e hapur, por jo vuajtje. Vuajtja ishte pak në fund, por kjo ishte e llogaritur sepse kemi shpenzuar kaq shumë”.

“Ne u nisëm të përpiqemi të bëjmë më të mirën që mundemi. Ka ende një rrugë të gjatë për të bërë”

Tani është Spanja?

“Le ta shijojmë këtë fitore. Urime djemve që kanë qenë shumë të mirë”.