Eliminimi i Gjermanisë në fazën e grupeve, Shvajnshtaiger: Trajneri, fajtori i vetëm i kësaj situate të turpshme

69
Sigal

Bastain Shvajnshtaiger nuk i ka kursyer kritikat ndaj trajnerit të përfaqësueses gjermane, Hansi Flik, pas eliminimit surprizë në fazën e grupeve.

“Flik duhet të fajësojë veten mbi këtë turp për kombin tonë. Në duelin e parë ndaj Japonisë mori guximin të zëvendësonte dy lojtarë me peshë në ekip si Gyndoan dhe Myler e më pas të gjithë e dimë verdiktin final.

Nuk mund të mbaj të njëjtin qëndrim në përplasjen me Spanjën.

Në atë sfidë u tregua i zoti me lëvizjet e kryera. Ndaj Kosta Rikës gaboi sërish, duke i dhënë hapësirë veprimi kundërshtarit, si rrjedhojë erdhën edhe golat e pësuar në portën e Nojerit.

Ekipit në takimin e fundit i mungoi zjarri dhe lakmia për të shkuar më tepër pranë portës mike, ai zjarr që ushqehet dhe transmetohet nga trajneri përkatës”, përfundoi Bastain.