Bllokohet zona përreth ambasadës së Ukrainës në Madrid, alarm tjetër për bombë

58
Sigal

Më pak se 24 orë pasi u dha një alarm terrorist, policia spanjolle ka rrethuar sërish zonën përreth ambasadës së Ukrainës në Madrid. Kujtohet se dy ditë më parë ishte dërguar një letër-bombë , si pasojë e së cilës u plagos një punonjës i ambasadës .

Një shpërthim është shkaktuar në ambasadën e Ukrainës në Madrid për shkak të një letre të bllokuar. Për shkak të kësaj ngjarje ka mbetur i plagosur një punonjëse dhe më pas ajo është dërguar në spital ku i është dhënë ndihma e parë, por gjendja e saj nuk konsiderohet e rëndë.

Sipas mediave spanjolle, lënda shpërthyese ndodhej në një dosje të marrë nga punonjësi.

Që në momentin e parë zona u rrethua, ku autoritetet zbatuan protokollin e parashikuar për rastet e akteve terroriste dhe të gjithë skenarët ishin të hapur.

Ambasadat e Ukrainës në Evropë morën “pako të përgjakshme” me sy kafshësh

Sipas zëdhënësit të Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, Oleg Nikolenko, “pako të përgjakshme” që përmbajnë sy kafshësh po priten nga disa ambasada ukrainase në Evropë.

Në postimin e tij në Facebook, Nikolenko pretendon se ata që i kanë dërguar pakot i kanë lyer me një lëng me ngjyrë dhe erë të veçantë. “Po studiojmë kuptimin e këtij mesazhi”, ka theksuar ai në postimin e tij.

Dërgimi i tyre vjen pas një serie letra-bombash të gjetura në Spanjë në ditët e fundit.

Siç shpjegoi ai, pako të tilla janë marrë nga ambasadat e Ukrainës në Hungari, Holandë, Poloni, Kroaci dhe Itali, si dhe konsullatat e përgjithshme të vendit në Napoli (Itali), Krakov (Poloni) dhe konsullata në Brno. (Republika Çeke).

“Diplomatët ukrainas do të vazhdojnë të punojnë me sukses për të forcuar aftësinë mbrojtëse të Ukrainës dhe për t’u siguruar ukrainasve pajisjet e nevojshme energjetike për të mbijetuar dimrin ,” thekson ai në postimin e tij, duke vënë në dukje se Kievi bashkëpunon me vendet e huaja për kërcënimet që merr dhe kërkon të identifikojë personat e përfshirë në to për t’i vënë para drejtësisë.