Gëzim Llojdia: Si e parashikuan Baba Vanga  dhe Nostradamus coronavirusin?

1128

1.

A keni dëgjuar për shikuesen Baba Vanga? E ashtuquajtura:” Nostradamus i ‘Ballkanit” Baba Vanga pretendoi se një virus i pakontrollueshëm do të mbushte çdo cep të globit në vitin 2020. Ajo që parashikoi për Evropën shkrujanw mediumet lindore  2020 duhet të na bëjë të mendojmë për virusin e koronës që përhapet me shpejtësi. Për këtë vit, “Nostradamus nga Ballkani” parashikoi që Evropa do të ishte me popullsi të paktë. Nga viti 2020 deri në vitin 2025, popullsia pritet të ulet ndjeshëm përsëri.

2.Ajo u bë shumë e njohur në vitet 1960 pasi qeveria bullgare themeloi Institutin për Sugjerim dhe Parapsikologji, pasi besonte se afërsia ishte jashtëzakonisht e rëndësishme në fushën shkencore. Por, a kishte ndonjë profeci profecitë e Baba Vanga? Cilat janë parashikimet e Baba Vanga 2020 ?Ishte një profete  e famshëm i verbër, e njohur gjithashtu si “Nostradamus i Ballkanit”. Ajo ndërroi jetë më shumë se dy dekada më parë dhe la parashikimet për vitet e kaluara si sulmet e 11 shtatorit.Vangelia Pandeva Dimitrova, ose thjesht Baba Vanga lindi në vitin 1911, në Bullgari dhe në moshën 30 vjeç do të ishte vizituar nga fryma e një kalorësi në forca të blinduara. Ai do të thoshte: «Bota është në prag të katastrofës. Miliona njerëz do të vdesin dhe ju do ta parathotë atë. Mos ki frikë. Unë do t’ju them se çfarë të thoni. ”Bota në atë kohë po përjetonte Luftën e Dytë Botërore.

3.

Baba Vanga gjithashtu parashikoi disa ngjarje madhore për vitin 2020. Nëse parashikimet e saj janë të sakta, Pakistani, Kina, Japonia dhe Alaska mund të jenë viktima të një valë të madhe. 400 njerëz do të vdesin gjithashtu në një tërmet me madhësi 7.5 që do të shkatërrojë Azinë këtë vit, ashtu si tsunami, që ajo parashikoi në 2004 .Një meteorit gjigant do të bjerë në Rusi në vitin 2020. Brexit ishte gjithashtu ndër parashikimet e Baba Vanga. Sapo sipas Baba Vanga 2020. Procesi i Brexit tashmë është duke filluar, por mbetet për tu parë nëse do të ndodhë kriza ekonomike. Parashikimet e Baba Vanga në vitin 2020 gjithashtu bëjnë thirrje për një atentat ndaj Putinit. Vrasësi i dyshuar do të ishte një anëtar i shërbimit të tij të sigurisë.  Parashikimet e Baba Vanga janë pothuajse të panumërta. Mediumi foli për shumë profeci, dhe shumë prej tyre shpresojmë se nuk do të bëhen kurrë të vërteta. E ardhmja e parë nga Baba Vanga nuk është aspak e këndshme dhe flet për fundin e botës. Ndër profecitë e saj për të ardhmen, disa duhet të marrin më shumë vëmendje. Kështu, ne mund të nxjerrim në pah fuqinë që Baba Vanga i dha Kinës, duke treguar atë vend si fuqinë tjetër botërore. Një ide që është shumë afër realitetit.Dhe deri në vitin 2023 do të pësonim një ndryshim drastik në planet, sepse orbita e Tokës do të ndryshojë. Do të ndikojë në klimën, ujërat dhe pjesën më të madhe të natyrës, duke shkaktuar një vështirësi të madhe për tu përshtatur nga njerëzimi. Sipas Baba Vanga, presidenti rus do të ketë jetën e tij të kërcënuar në një sulm. Ajo madje tha që elementi që përpiqet ta vrasë atë do të jetë nga ekipi i tij i sigurisë. Ajo nuk tha nëse do të mbijetojë apo jo pse.Në një nga parashikimet, Baba Vanga flet për disa simptoma të çuditshme që mund të pësojë Donald Trump: nauze, tringëllimë në veshët dhe madje edhe humbje të dëgjimit. Të gjitha këto krijojnë të njëjtën sëmundje misterioze që preku diplomatët amerikanë në Kubë.

4.

Një vështrim në parashikimet e Nostradamus për vitin 2020

Michel de Nostredame ose thjesht Nostradamus lindi në 1503 në Francë. Gjatë jetës së tij, ai u bë mjek dhe mësoi se si të bisedonte me të padukshmen. Ndjeshmëria e tij ishte shumë e saktë dhe kështu u bë astrologu dhe profeti më i famshëm në të gjitha kohërat.Në fillim të Historisë, profecitë e tij u konkretizuan.

Koronavirusi vdekjeprurës qw   përhap me  panik në Kinë, dhe ekspertët mjekësorë kanë paralajmëruar të gjitha kombet të qëndrojnë vigjilent pasi shpërthimi madje mund të bëhet i pakontrollueshëm në ditët e ardhshme. Një pjesë e teoricienëve të komplotit tani ka filluar në mënyrë të jashtzakonshme duke pretenduar se shikuesi francez i shekullit të 16-të, Nostradamus, kishte parashikuar shpërthimin vdekjeprurës të virusit shekuj më parë.Parashikimet e Nostradamusit do të vijnë e vërtetë?Përhapja e koronavirusit filloi në dhjetor 2019, kur ekspertët mjekësorë në Kinë zbuluan një tendosje të koronavirusit, Novel Coronavirus (2019-nCoV) në provincën Wuhan. Virusi fillimisht u gjurmua në një treg ushqimesh deti dhe numri i pacientëve të infektuar nga virusi po rritet me shpejtësi në të gjithë globin. Sipas azhurnimeve më të fundit, shpërthimi i koronavirusit është konfirmuar në Shtetet e Bashkuara, Francë, Gjermani, Tajlandë, Nepal, Korenë e Jugut, Japoni dhe Australi. Mes panikut, shumë besojnë se Nostradamus kishte parashikuar këto ngjarje në quatrains e tij.”Plaga e madhe e qytetit detar. Nuk do të pushojë derisa të hakmerret me vdekjen. Nga gjaku i drejtë, i dënuar për një çmim pa krim. Nga zonja e madhe e indinjuar nga pretenca”, lexoni quatren e Nostradamus, siç raportohet nga Express. co.uk.Skeptikët hedhin poshtë quatrains dhe argumentojnë se krahina ku ndodhi shpërthimi i koronavirusit nuk është një qytet detar. Skeptikët besojnë se shumica e quatrains shkruar nga Nostradamus shpesh ishin keqinterpretuar duke i lidhur ato me ngjarjet e sotme.

Pse duhet të besojmë në parashikimet e Nostradamus?

Në 2002, shkencëtarët e NASA zbuluan një asteroid të madh që vinte në breg. Ata i dhanë emrin “2002 NT7” objektit që është i gjerë 2 km. Mund të duket e vogël në krahasim me madhësinë e planetit, por do të ishte e mjaftueshme për të shuar të gjitha gjallesat me ndikimin e tij.NASA vazhdon të thotë se shansi i asteroidit për të goditur Tokën është shumë i vogël. Sidoqoftë, Nostradamus paralajmëroi që astronomët të shkojnë keq dhe askush nuk do të përgatitet për të.Majat ishin një popull shumë i lashtë që gjithnjë kishte një marrëdhënie të veçantë me botën. Ata formuan një civilizim të mbushur me mistere që as paleontologët dhe arkeologët më të mirë nuk mund t’i zbulonin. Përveç kësaj, ata kanë kalendarin e tyre.Dhe është ky kalendar që sapo përfundon në vitin 2019. Historianët analizuan tekstet Mayan dhe arritën në përfundimin se njerëzit Mayan besonin se bota madje do të mbaronte. Tekstet raportuan një përmbysje të poleve. Kjo do të thotë, hemisfera veriore do të tregtonte me hemisferën jugore.Mund të duket absurde të imagjinohet, por nëse mendojmë për ndikimin e madh që do të shkaktonte asteroidi, nuk është më aq absurde. Në varësi të vendndodhjes së ndikimit, asteroidi do të jetë në gjendje të ndikojë në boshtin e tokës, duke e kthyer atë me kokë poshtë. Një veprim i tillë do të shkaktonte tërmete, tsunami dhe të gjitha llojet e katastrofave natyrore, në një shkallë të parë kurrë më parë.Ne duhet të kujtojmë se “profecia” ka një kuptim tjetër të “fatit”. Shikuesit tregojnë profecitë e tyre në mënyrë që të paralajmërojnë se diçka do të ndodhë. Ato shërbejnë si një paralajmërim dhe frymëzim për njerëzimin për të marrë vendime për të shmangur ngjarje të tilla. Kështu që nuk ka asnjë arsye për të frikësuar.Le të mendojmë pozitive dhe të shpresojmë që ekspertët të jenë në gjendje të zbatojnë veprime që parandalojnë këtë ngjarje. Asgjë nuk është vendosur përfundimisht.