Ata janë ndër më të vlerësuarit në kinematografinë turke dhe me projektet e tyre kanë bërë për vete mijëra fansa. Por, e dini cilët janë 10 aktorët më të pasur në Turqi? Shikoni listën dhe ndoshta mund të gjeni në të aktorin apo aktoren tuaj të preferuar.

1. Asli Tandogan Asli Tandogan është mbretëresha e bukurisë turke. Pasuria e saj arrin rreth 10 milionë dollarë duke e renditur aktoren të parën në listën e 10 personaliteteve më të pasura të Turqisë. Ajo u bë e njohur nga roli si Lamia në serialin “Dudaktan Kalbe”. Asli ka interpretuar gjithashtu Karaca në filmin Kabadayi dhe në Git Basimdan e cila është shfaqur në vitin 2015. Asli Tangogan është gjithashtu aktorja më e paguar e Turqisë.

2. Nur Aysan Nur Aysan është prezantuese televizive dhe aktore me origjinë gjermano-turke. Ajo u bë e famshme për performancën e saj madhështore si Peyker në serinë e famshme të “The Edge of Love”. Ajo u shfaq gjithashtu në “Lugina e Ujqërve”, e cila është film i bazuar në historinë e Palestinës. Pasuria e Nur arrin vleren neto 5 milionë dollarë dhe renditet e dyta në listën e 10 personaliteteve më të pasura të Turqisë.

3. Tolgahan Sayisman Tolgahan Sayisman është aktor i famshëm. Ai gjithashtu mban titullin “Modeli më i mirë i botës”. Tolgahan luajtur disa role në filma si “Dashuria vjen papritur”, “Qëllimi i jetës sime” dhe në seri si “Ask and Sky” dhe në “Tulip Age”. Ai u bë akoma më i famshëm nga seriali “Mos u dorëzo”. Pasuria e tij arrin deri në 5 milionë dollarë. Tashmë, vjen në Tring me serialin “Perla e zezë”

4. Burak Ozçivit Burak Ozçivit është ish model dhe gjithashtu aktori i njohur turk. Ai ka intrpretuar në shumë filma dhe seriale. Vlera e llogaritur neto e Burak Ozçivit është 3 milionë dollarë dhe ai renditet i 4-ti në listën e 10 personaliteteve më të pasura të Turqisë.

5. Beren Saat Beren Saat është aktorja turke e cila vazhdon të ngjisë shkallët e karrierës. Ajo ka qenë e nominuar dhe ka marrë çmime të shumta kombëtare dhe ndërkombëtare, të cilat përfshinë : aktoren më të mirë të re, aktoren më të mirë të stilit, aktoren më të mirë dhe aktoren më të mirë të dramës për rolet e saj, sipas tring.al Beren Saat është gjithashtu aktorja më e paguar e Turqisë dhe ka një pasuri të vlerësuar prej 3 milionë dollarësh.

6. Murat Yildirim Murat ishte fillimisht interpretues i teatrit dhe më pas aplikoi në Besëzas Kulture Merkezi dhe mori rolin e tij të parë të vogël në “Olumsuz Ask”. Ai gjithashtu u emërua për çmimin Golden Orange për aktorin më të mirë mashkull për rolin e tij kryesor në filmin “Araf”.

7. Hazal Kaya Hazal Kaya është një ndër aktoret më të paguara turke dhe pasuria e saj është 1.8 milion dollarë.

Kivanc Tatlitug renditet i fundit në këtë listë ndërkohë në vendin e tetë renditet Engin Akyurek ndërsa në të nëntin Ezgi Asaroglu.