Zbulohet zgjidhja për të gjitha alergjitë

414
Sigal

SHKENCËTARËT ZVICERANË / Krijohet inhibitori, i cili çarmatos antitrupat IgE, të cilat kanë rol kyç në alergjitë akute

 

 

Shkencëtarët zviceranë dhe amerikanë kanë deklaruar se kanë zbuluar molekulën sintetike, e cila mund t’i ndërpresë të gjithë mundimet e njerëzve me alergjitë. Sipas punimit të publikuar në numrin e ri të revistës “Nature”, ekspertët kanë krijuar inhibitorin, i cili çarmatos antitrupat IgE, të cilat kanë rol kyç në alergjitë akute. Kimikati ndan antitrupin nga fajtori tjetër kryesor -molekulat e njohura si FcR…

 

Shkrimin e plotë do ta lexoni në brendësi të “Telegraf” print