Ushqimet që nuk duhet të hani për tu mbrojtur nga koronavirusi

95
Sigal

Ushqimet që kanë përmbajtje të lartë sheqeri duhet t’i shmangni në këto kohë pandemie. Lëngjet me sheqer nuk duhet të jenë pjesë e menusë tuaj.

Sheqerin e zëvendësoni përmes konsumimit të frutave. Kur gatuani përpiquni të kufizoni sasinë e kripës dhe aromave me natrium të lartë, salcën e sojës dhe salcën e peshkut.

Kufizoni konsumin tuaj të përditshëm të kripës në më pak se 5 g (afërsisht 1 lugë çaji) dhe përdorni kripë të jodizuar.

Hani ushqime të freskëta dhe të papërpunuara çdo ditë.