Jeni djegur në diell? Këto janë pesë mënyrat për të kuruar lëkurën

528
Sigal

Sa herë jeni paralajmëruar të kini kujdes nga rrezet diellore dhe të përdorni krem për rrezitje?

Por çfarë nëse nuk jeni treguar tepër të kujdesshëm dhe dielli ju ka mashtruar? Këto janë disa nga mënyrat për të kuruar lëkurën tuaj në mënyrën më të shpejtë dhe më të lehtë nëse jeni djegur nga dielli:

Aspirina ose ibuprofeni

Nëse ndiheni keq, ndjehuni të lirë të merrni diçka që do të lehtësojë dhimbjen. Aspirina ose ibuprofeni kanë një efekt antiinflamator dhe veprojnë duke hequr dhimbjen, skuqjen dhe efektin kancerogjen menjëherë pas djegies.

Hidratimi

Merrni gjethe aloe vera dhe shtrydhni lëngun e saj te plagët. Më së miri është përdorimi i saj në formën e një xheli, pasi lehtëson kruajtjen, acarimin dhe inflamacionin.

Nëse nuk keni aloe vera, mund të përdorni një trangull, duke e vendosur përzierjen në lëkurë të djegur. Në këtë mënyrë ju do të hidratoni lëkurën sa më shpejt të jetë e mundur.

Krem për rrezitje

Nëse jeni djegur tashmë, kjo nuk do të thotë që nuk mund të digjeni më shumë. Lëkura juaj është dëmtuar, është e dobët dhe gjendja juaj lehtë mund të përkeqësohet. Kremi për rrezitje parandalon formimin e djegieve shtesë, dhe lëkura gjithashtu do të hidratohet dhe lehtëson dhimbjen tuaj.

Hiqni lëkurën e vdekur

Pas largimit të djegies, duhet të largoni qelizat e vdekura të lëkurës. Acidi Alpha Hydroxylylic gjithashtu do t’ju ndihmojë në këtë. Ai do të stimulojë shfaqjen e një lëkure të re të shëndetshme dhe të largojë qelizat e vdekura.

Krem me retinol

Dielli shkatërron kolagjenin që e bën lëkurën elastike, ndërsa retinoli (një derivat i vitaminës A) stimulon formimin e kolagjenit. Pasi vendi i djegies të jetë shëruar, aplikoni një krem retinol për të rivendosur kolagjenin.