Ja ushqimet që ju mbrojnë nga dielli…

450
Sigal

Më në fund retë gri do të largohen teksa stina e verës është vetëm disa ditë larg.

Dielli i nxehtë i ditëve të verës është pikërisht  ajo çka të gjithë po presim për të bërë gati çantën e plazhit dhe ti drejtohemi detit.

Ndonëse shumë prej nesh janë në dilemë se cili krem plazhi do të ishte më i përshtatshmi për lëkurën tonë dhe për të na dhënë ngjyrën perfekte të lëkurës pa e dëmtuar atë, disa të tjerë bëjnë një zgjidhje ndryshe, duke iu drejtuar frigoriferit

Sipas dermatologëve, disa ushqime ndihmojnë lëkurën tonë të qëndrojë e freskët dhe e shëndetshme.

KONSUMI I ANTIOKSIDANTËVE

Domatet

Domate janë një burim i shkëlqyer i likopenit, një pigment antioksidant që mund të luajë një rol në mbrojtjen e djegies nga rrezet e diellit.

PATATET E ËMBLA DHE SPINAQI

Patatet e ëmbël dhe spinaqit janë të pasura me beta carotene , një karotenoid që ndihmon reduktimin e skuqjes në lëkurë kur ajo është e ekspozuar ndaj dritës UV. Spinaqi gjithashtu është i pasur me lutein, një tjetër karotenoid që mbron lëkurën.

LULESHTRYDHE, BORONICA, MANAFERRAT, RRUSHI I KUQ DHE SHEGA

Këto fruta ofrojnë polifenole mbrojtëse nga dielli: Melmesat, luleshtrydhet dhe shega japin acid ellagik, ndërsa rrushi i kuq është i pasur me resveratrol.

PORTOKALL, QITRO DHE KIVI

Portokall, qitro dhe kivi janë të pasura me vitaminë C, e cila mbron dëmtimin e radikaleve të lira nga dielli që mund të shkaktojë plakjen e lëkurës.

ARRORET

Këto omega-3 të bazuara në bimë janë gjithashtu të rëndësishme për shëndetin e lëkurës . Arroret parandalojnë humbjen e lagështisë së qelizave, të cilat e mbajnë lëkurën e freskët si dhe janë burim i vitaminës antioksidante, mbrojtëse e lëkurës.