“West Point” lejon ‘socialistin tiranik shqiptar’ që shkoi në dasmën e Sorosit të fliste me kadetët

182
Sigal

Rama vizitoi Akademinë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara në West Point, misioni  i të cilës është, “për të edukuar,trajnuar dhe për të frymëzuar Korpuset e Kadetëve, ashtuqë secili kadet i diplomuar që del prej aty është një lider, udhëheqës me karakter, i betuar ndaj vlerave: Detyrë, Nder, Atdhe dhe të gatëshëm për një karrierë të shkëlqyeshme profesionale në shërbim të Kombit, si oficerë të Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.”

Menjëherë pas lajmit të publikuar për vizitën e Kryeministrit shqiptar Edi Rama kanë  reaguar mediat e huaja duke e cilësuar Ramën si njeriun e papërshtashëm për këtë vizitë pasi ai konsiderohet sipas këtyre mediave si “Tirani socialist i Shqipërisë.” Madje mediat kanë bërë thirrje për dorëheqjen e lidershipit  të  Akademisë ,pas kësaj vizite të papërshtatshme, e cila prek imazhin e vendit të shenjtë të heronjve amerikanë. Ja denoncimi i medias ‘Creativedestruction”:

“West Point” lejon socialistin tiranik shqiptar që shkoi në dasmën e Sorosit të fliste me kadetët. Akademia Ushtarake Amerikane në Ëest Point i lejoi kryeministrit shqiptar Edi Rama të flasë me të gjithë kadetët këtë javë në një shfaqje tronditëse të propagandës së majtë. Rama drejton një qeveri tiranike socialiste në Shqipëri të zhytur në korrupsion. Ai ka shtypur opozitën, shtypin e lirë dhe popullin shqiptar në përgjithësi dhe e gjitha kjo në favor të kriminelëve oligarkë me të cilët ai rrethohet. Shqipëria është e njohur për trafikimin e qenieve njerëzore, kartelet dhe drogën në të gjithë Evropën. Asgjë nga këto nuk mund të ndodhë pa mbështetjen e qeverisë së tij. Departamenti Amerikan i Shtetit ka mbështetur qeverinë socialiste në Shqipëri për vite me radhë dhe madje është kapur duke postuar në Tëitter kundër ish -komandantit të tyre, Kryetarit Trump. Ambasadorja shqiptare e SHBA-së Yuri Kim ka qenë e zëshme në mbështetjen e saj për qeverinë Rama, duke bërë përpjekje të mëdha për të ndërhyrë në politikën shqiptare për të siguruar që qeveria të qëndrojë në pushtet. Ajo ishte gjithashtu në paraqitjen në Ëest Point me Ramën. Udhëheqja e Ëest Point duhet të japë dorëheqjen për këtë mbështetje të korrupsionit, tiranisë dhe krimit të organizuar. Rama dhe delegacioni i tij janë në Nju Jork për Sesionin e 76 -të të Asamblesë së Përgjithshme të OKB -së dhe për të shënuar fillimin e mandatit të Shqipërisë si anëtar i Këshillit të Sigurimit të OKB -së. Dje, Rama mbajti një fjalim para 4,300 anëtarëve të forcave kadete dhe foli me zyrtarë të Akademisë për një bashkëpunim të mundshëm me ushtrinë shqiptare. Rama u shoqërua nga Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi dhe Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Në mbrëmje, Rama dhe udhëheqës të tjerë të Ballkanit Perëndimor morën pjesë në një darkë jozyrtare me Josep Borrell, Përfaqësuesi i Lartë i BE -së për Punët e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë. Pjesëmarrësit diskutuan samitin e ardhshëm BE-Ballkan që do të mbahet në Slloveni më 6 tetor.

 

Frank Shkreli, ish-Drejtor I VOA-s për Euro-Azinë:

Nuk besoj se ambasada amerikane do të ketë dërguar ndonjë shkresë konfidenciale Akademisë Ëest Point për t’i treguar se kush është Edi Rama si dhe për qëndrimet dhe vlerat që ai ka mbrojtur gjatë viteve por edhe kohët e fundit , vlera që nuk përputhen aspak me vlerat e Akademisë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara, udhëheqësve dhe as të kadetëve të saj vlerat dhe qendrimet e tija karshi Perendimit, qeverisjes autoritare, shkeljes së demokracisë dhe lirisë së medias, e tjera, veçanërisht qëndrimit të tij ndaj ish-regjimit komunist në Shqipëri dhe të “mirave të atij sistemi”, për të cilat janë pronocuar edhe bashkpuntorë të tij.