Ballina Politikë Vizita në Tiranë, Blinken postim në Instagram: Shqipëria partner i vjetër i...

Vizita në Tiranë, Blinken postim në Instagram: Shqipëria partner i vjetër i SHBA dhe aleat i NATO-s

16
Sigal

Sekretari amerikan i SHBA Antony Blinken, me anë të një postimi në Instagram ka dhënë detaje në lidhje me vizitën e tij në vendin tonë.

Blinken vlerësoi ndihmën e Shqipërisë për afganët, ndërsa shtoi se kjo tregon humanizmin dhe traditën e vendi tonë të rrënjosur thellë për t’u kujdesur dhe për t’u strehuar atyre në nevojë.

Postimi:
Javën e kaluar bëra udhëtimin tim të parë si Sekretar në Shqipëri, një partner i vjetër i SHBA-së dhe aleat i NATO-s, dhe më pas u bashkua@vpHarris në Konferencën e Sigurisë në Mynih.

Në Shqipëri, me Presidentin Bajram Begaj dhe kryeministrin Edi Rama diskutova mbështetjen tonë për rrugën e saj drejt trashëgimisë në BE, si dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Jam takuar edhe me@usembassytiranaekipi që punon çdo ditë në prioritetet kryesore të politikës së jashtme, duke përfshirë rivendosjen e mijëra aleatëve afganë. Ndihma e Shqipërisë në këtë përpjekje mishëron humanizmin dhe traditën e saj të rrënjosur thellë për t’u kujdesur dhe për t’u strehuar atyre në nevojë.

Në Mynih, u angazhova me liderë globalë për të nënvizuar mbështetjen tonë për Ukrainën, për të diskutuar punën tonë për të arritur paqen dhe sigurinë e qëndrueshme në Lindjen e Mesme dhe për të theksuar angazhimin tonë të palëkundur ndaj sigurisë transatlantike. Unë iu bashkua ministrit të Jashtëm gjerman@abaerbockdhe ministri indian i Punëve të [email protected]ër një forum publik ku trajtuam kërcënimet e vazhdueshme ndaj paqes dhe sigurisë globale. Dhe në një takim të ministrave të jashtëm në periferi të konferencës, homologët e mi të G7 dhe unë dënuam ashpër agresionin e Rusisë kundër Ukrainës. U larguam më të fortë dhe më të bashkuar për të përballuar sfidat e sotme.