VIDEO/ India në alarm – Ku ka Soros, ka gjakderdhje, krim e korrupsion…

191
Sigal

George Soros është shndërruar prej dekadash në një rrezik permanent për demokracitë e brishta në çdo vend të botës ku ai gjen terren të lirë.

Edhe India, një shtet me afërsisht 1.4 miliardë banorë duket e rrezikuar nga miliarderi i majtë amerikan.

World is One News (WION) një kanal televiziv indian që transmeton në gjuhën angleze dhe me seli në Nju Dehli nga një investigim i kryer së fundi thekson se roli i Soros është të trazojë stabilitetin social dhe ekonomi, ndërsa efektet janë të gjithanshme dhe me pasoja për jetët e qytetarëve.

Ku ka Soros ka gjakderdhje, krim dhe korrupsion. Këtë po e vuan edhe një shtet si India, preja e radhës e George Soros për ta shnëdërruar në viktimën e interesave të tij si spekulant financiar dhe destabilizues i demokracisë.

Roli i Soros është i prekshëm edhe në Shqipëri ku në bashkëpunim me qeverinë e majtë të Edi Ramës ka për qëllim të shkatërrojë të djathtën dhe konservatorizimin.

Investigimi i televizionit indian WION për George Soros
George Soros, ky emër ju godet menjëherë jam e sigurt. Nëse ju jeni të interesuar në trendët globale, kulturat e famshme, gjeopolitikën, ju
vjen menjëherë në mendje ky emër. Le t’i hedhim një sy.

Ky që po flasim ne është George Soros, një nga figurat më kontroverse në botë, mbështetja e tij e gjithanshme, i bën disa njerëz që ta mendojnë si legjendë, guru i financave, një investitor i suksesshëm, dhe disa besojnë se ai është një investitor keqdashës.

Një njeri që mund të ndikojë më politika dhe në opinionin publik.

Pra kush është në të vërtetë George Soros? Dhe pse është një figurë kaq polarizuese.

A keni dëgjuar ndonjëherë lidhur me të mërkurën e zezë?

Është shënuar për herë të parë në shtator të vitit 1992, Soros dhe një grup investitoresh detyruar Britaninë e Madhe të dëmtonin Paundin, nëpërmjet mekanizmave europiane E.R.M. E thënë ndryshe ata detyruan paundin të shkonte drejt mosekzistencës.

Por si ndodhi diçka e tillë? Soros vendosi një bast të madh kundër paundit britanik i cili do të prekte limitin. Ai inspiroi dhe investitorë të tjerë të vendosnin bastet e njëjta për paundin, duke vendosur monedhën nën një presion të madh. Kjo e nxori Britaninë e Madhe jashtë mekanizmave të rankimit të valutës.

Të gjithë këto investitorë, arritën të fitonin mbi 300 milionë dollarë. Por Sorosi ishtë i vetmi që fitoi rreth 1.5 miliardë dollarë vetëm në një muaj. Kjo e bëri atë një legjendë, duke e cilësuar si njeriu që theu Bankën e Anglisë. Tani e quajnë një mjeshtër në manipulimin e çështjeve globale. Një miliarder i parregullt, i cili mund të thyejë jo vetëm monedhën por të gjithë sistemin. Sepse disa thonë që s’ka tym po nuk pati zjarri. Edhe pse ka ekzagjerime, ku bazohen ata?

Le t’i hedhim një sy sa vlen ky njeri.

Soros është pjesë e top dhjetëshes me më shumë influencë në botë, me një pasuri me vlerë 8.6 miliardë dollarë. Disa thonë që ai vlen shumë më shumë se kaq duke llogaritur dhe donacionet që ai ka dhënë për bamirësi. Ai ka dhuruar më shumë se 32 miliard në fondacionet e tij. Ku 15 miliardë janë kontribuar në 37 shtete.

Por për çfarë janë përdorur këto para në këto vende?

Programe edukimi, qendra shëndetësorë, lëvizje për të drejtat e njeriut, reformat në drejtësi, qeverisje globale, dhe për avancimin e demokracisë.

Por si janë bërë këto?

Nëpërmjet fondacionit ‘Open Society’, i cili punon për të ndërtuar demokracinë në vende që demokracia është e brishtë tek qytetarët. Në një libër i quajtur “Shoqëria E Hapur” dhe armiqtë shpjegohet sesi. Ky fondacion me bazë në Nju Jork është aktiv në thuajse 60 shtete, ky grup jep efektin e tij dhe investohet në organizata dhe parti politike, më së shumti në vende që shikojnë të ndajnë status quo-në.

Në këtë qasje shikohet qe një numër i konsiderueshëm të mbështetësve janë ata që dënojnë ndikimin izraelit. Në këtë përfshihet AL-HAQ, një aktivist palestinez për të drejtat e njeriut. Ky është i përfshirë në qeverisje por nga ana tjetër konsiderohet organizatë terroriste nga SHBA, BE, Kanadaja dhe Izraeli.

Çfarë do ta quanit Geoge Soros në këtë rast? Një politikan?

George Soros ka investuar 1 milion dollarë në fushatën e Barack Obamës në vitin 2012 në shtator. Më vonë ai ishte mbështetësi kryesor i fushatës së Hillary Clinton duke investuar në fushatë me rreth 8 milionë dollarë.

Ai gjithashtu ka investuar rreth 400 mijë paund në fushatën anti-Brexit.

Soros është një njëri i kontradiktave. Në Hungari, në vendin e origjinës së tij u kalua një ligj në Parlament ku u quajt “Ndalimi ndaj Soros” duke bllokuar të gjitha fondet e organizatave të sponsorizuara prej tij. Pasi pati një rrjedhje emigrantësh të paligjshëm në këtë vend.

Çështja qëndron se promovimi i reformave është diçka, por shkelja e sovranitetit duke imponuar vendime të një kombi është diçka tjetër.

Soros dhe organizatat e tij synojnë që të çlirojnë botën. Ata duan që të ndryshojnë politikat e realitetit dhe principet kryesore të tyre.

Marrim si shembull aktivistët në Indi. Në janar të vitit 2020 deklaroi se ka në dispozicion një fond prej 1 miliardë dollarësh për të ndërtuar një rrjet institucionesh.
Institucione akademike që do të ndihmonin studentët të luftonin nacionalizmin dhe do t’i bënin rezistencë politikave nacionaliste.

Sorosi ka piketuar disa nacionalitete si targete. Ai e quajti Indinë si Shteti Nacionalist Hindu, i cili po vuan kthimin pas në brishtësinë më të madhe të shtetit.

“Rikthimi më i madh dhe më i frikshëm i kthimit pas të Indisë ishte kur demokrati i zgjedhur, Narendra Modi krijoi një shtet nacionalist Hindu.”

Kjo ishte vitin e kaluar.

Skandali që goditi Indinë, skandali Pegasos, i cili lejonte qeverinë që të përgjonte qytetarët dhe krijoi një listë me të dhënat e secilit qytetar.

Kush ishte pas këtij projekti?

17 organizata mediatike, Amnesty International, Forbidden Stories. Me mbështetje të potë nga fondacioni “Shoqëri e Hapur”.

Në 2018 Amnesty International, urdhëroi rikthimin e donacionit nga bilioneri George Soros.

Në 2021, pak para se skandali Pegasos të bëhej publik, “Shoqëria e Hapur” emëroi, ish-sekretarin e Amnesty International, si zëvendës president për çështjet globale.

Ndërsa Forbbiden Stories kishte mbështetje të drejtpërdrejtë nga SHBA me Shoqërinë e Hapur.

Dhe gjejeni kë kishte bashkëpunëtor në website? Shoqërinë e Hapur.

Ka dhe diçka tjetër që ju duhet ta dini. Organizata franceze SHERPA gjithashtu është e sponsorizuar drejtpërdrejtë nga “Shoqëria e Hapur”. Është mëse e qartë që dyert e këtyre organizatave janë në Shoqërinë e Hapur të George Soros.

Qëndra e kërkimeve mediatike ishte e lidhur drejtpërdrejtë me George Soros dhe 30 vende ishin pjesë, ku këto media bënin pjesë në skandalin e Pegasos.

Investigimi në vetvete kishte të bënte me kërkimin në shumë vende ku duhet të specifikonin pozicionin e survejuesve.

India duhet të pastrojë ajrin prej softuerëve si Pegasus.

Ndërkohë, a mund të injorohet NEXUS? A duhet t’i anashkalojmë këto teori konspirative?

Nuk besoj kështu.

Miliarderi po përdor fuqinë e tij, influencën dhe sigurisht paratë duke krijuar një rrjet të shtrirë nëpër shumë shtete. Dhe duke shkuar pas qeverisjeve që nuk kanë të njëjtin vizion me të për botën.

Hungaria, vendlindja e George Soros, i vetmi vend në BE i cili përgjoi qytetarët e tij nëpërmjet Pegasus. Ku ishte Britania dhe Gjermania? Ku është dhe SHBA?

Pegasus është vetëm një pjesë e këtij puzzle i cili me mbështetjen e Shoqërisë së Hapur të cilët kanë krijuar një rrjet për të kontrolluar shtetet e botës së tretë.

Më lejoni t’ju jap disa shembuj për fenomenin e fshirjes së kulturave. Në 2028 mediat ndërkombëtare shkruajtën për Indinë që gjakderdhja në këtë vend do të ishte e sigurt.

Kjo rastësi për Indinë dhe Kashmirin, prej së cilës kanë kaluar 2 vjet nuk ju përmbush profecia. India është parë të kalojë nëpër filtra të njëanshmërisë, të frikës. Ky raport ka në thelb sjelljen e provave të vërteta.

Pse janë vetëm disa shtetas indian që kanë si pikëpamje opinionin e tyre?

Pse shkrimtarët selektohen bazuar në qëndrimet e tyre kundër qeverisë?

Pse vetëm disa organizata me prirje të caktuara janë pjesë të investigimeve?

Ata e akuzojnë këtë si një paragjykim, por shikoni këtë titull kryesor, ku të paktën 24 gazetarë kanë punuar në administratën e Obamës, duke përfshirë këtu, vijën editoriale të TIME, The Uashington Post, Los Angeles Times, The Nju Jork Times, CNN dhe shumë media të tjera të cilat shumë prej tyre janë ende pjesë e administratës së Biden.

Bëhet ende dhe më keq nëse ju gërmoni dhe më thellë. Qartësisht është NEXUS i cili operon në një rrjet në të gjithë botën ku përfshin nga korridoret e politikës deri tek fuqia liberale, në shumë zyra të Organizatës së Shoqërisë së Hapur në të gjithë globin. Dhe sa herë që Nexus ftohet, ekosistemi shkon në një anë të historisë duke fshehur fakte.