Ruçi përjashton nga seanca plenare Lulzim Bashën

516
Rinisja e punimeve te senaces pas tensionit kur opozita u mbodh rreth foltores, nisi me nje njoftim te forte te kryeparlamentarit Gramoz Ruçi. Ai duke iu referuar rregullore se Kuvendit njoftoi perjashtimin nga seanca te liderit te demokrateve, njeheresh deputetit Lulzim Basha. 
Pasi njoftoi perjashtimin e Bashes vetem nga nje seance, Ruci njoftoi 5 minuta puhsim per qetesimin e situates ne Kuvend dhe t’i linte kohe Bashes, sipas tij te ndergjegjesohej dhe te linte sallen e Kuvendit.
Ruci njoftoi se ai nuk ka të drejtë të pushtojë foltoren. “Do ndëshkohesh dhe nuk dua ta nis seancën me ndëshkimin tuaj si deputet, zoti Basha ke pushuar foltoren. Tërheq vërejten sipas rregullores”- tha Ruci dhe njoftoi 5 minuta pushim.
Sigal