Qytetarët i përvishen Donald Lu-së: Matrapas i fjalës së lirë, kë përfaqëson SHBA apo…

470
Ambasada amerikane në Tiranë një ditë më parë ri-shprehu qëndrimin e saj ndaj kryeprokurores Arta Marku dhe proçedurës sesi ajo u zgjodh nga Kuvendi në datën 18 dhjetor.
Ambasada ripërsëriti vlerësimin e bërë nga Euralius dhe OPDAT në lidhje me proçedurën e zgjedhjes. Reagimi vjen në një kohë kur nga opozita është propozuar një ndryshim kushtetues në lidhje me zgjedhjen e Kryeprokurores së Përkohshme, kjo bazuar në opinionin e dhënë nga Komisioni i Venecias.
Duket se qëndrimi i mbajtur nga Ambasada e SHBA-së është shoqëruar me komente të shumta të qytetarëve, që shfaqin pakënaqësi dhe humbje besimi ndaj Ambasadorit Lu.
Diplomati amerikan pyetet mbi arsyet sepse mbështet paligjshmërinë, duke i kujtuar se në SHBA nuk është aq e lehtë shkelja e Kushtetutës.
Komentet e qytetarëve
– Ashtu ëëëë! Atëherë si u zgjodh një Kryeprokurore pa Vetting dhe përse vetëm me votat e mazhorancës??? Ç’është ky veprim vetvendosës kur ka edhe opozitë?? Ajo nuk ka kaluar Vetting-un për vete, do bëka drejtësi për të tjerët! Nuk ka kuptim dhe as llogjikë kjo që thoni ju. #turp
– Hey Don , mos dil ne mbrojtje te paligjshmeris,, se andej nga vjen ti nuk esht kaq e lehte te shkelesh kushtetuten!!!! Po si nuk the nje llafe per ligjin qe prokuroria te dergoj faktet tek parlamenti per te arrestuar nje deputet apo minister! Po si del kaq hapur me nje parti o burri dheut!!! Suksese ne jete
-SHBA mendon se kur prokurore, gjyqtar, police etj. ashtu si gjithe administraten e zgjedh partia ne pushtet , eshte gjithçka ok !!! Po na habisni ! Nuk ju kuptojme fare më, perfaqsoni Ameriken apo Korene(N) ktu !!
-Po presim ato peshqit qe na premtove ! Ishalla si ke fut vet ne xhep !
-60% e popullsis jan ne depresion mjerim fukarallik mijra vende pune po mbyllen perdit qindra mijra kan ikur ne azil nje qeveri kriminelesh nje parlament plot me kriminel injorant nje vend i mbjell cep e me cep me hashash me nje sistem drejtesie te korruptuar e te kapur politikisht shqiperia esht ber ku therret qameti ju z.Lu mbeshtesni keto mostra ma mir do ishte heshtja per ju peshqit e medhenj jan ato qe takoni ju perdit dhe u jepni mbeshtetje politike shqiperia esht vend i pa shpres esht duke dhen shpirt
–Peshqit ku i ke zoteri? Ishe garant i ksaj reforme, cfar bere ja dhe drejtesin Rames e Habilajve. Tani nje kshill shum miqsore mos fol me se nuk je i besushem je thjesht nje matrapas i fjales.