Presidenti Meta reagon pas vendimit të Parlamentit holandez: Të ruajmë fokusin tek plotësimi sa më parë i të gjitha kushteve

198
Sigal

Mesditën e sotme, Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar lidhur me vendimin e Parlamentit holandez që i hap rrugë hapjes së negociatave të BE me Shqipërinë.

“Plotësimi i të gjitha kushteve do të jetë kërkesa konstante, që do të na shoqërojë këtë proces, nga nisja deri në fund, dhe do të jetë përcaktues për kohën kur do të finalizohet anëtarësimi.”,- ka shtuar ndër të tjera, Presidenti Meta.

Reagimi i plotë i Kreut të Shteti: 

E përshëndes vendimin e Parlamentit holandez për miratimin e kuadrit negociator, e më pas, mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare edhe me Shqipërinë.
Plotësimi i të gjitha kushteve do të jetë kërkesa konstante, që do të na shoqërojë këtë proces, nga nisja deri në fund, dhe do të jetë përcaktues për kohën kur do të finalizohet anëtarësimi.
Duke uruar, që më 22 qershor Këshilli të vendosë pozitivisht për nisjen reale të negociatave, të ruajmë fokusin tek plotësimi sa më parë i të gjitha kushteve