Osman Mula: Sa herë qeveria vendos të përdorë Zooloft, telefonon SPAK: Ma arrestoni Metën dhe Berishën se më filloj ankthi…

75
Sigal

Epo te besh karshillek e te shesesh pordhe gjith diten kur pas cdo raporti del poshtersisht keq si: Shqiperia vater e pastrimit te parave te pista ,dhe Financim te terrorizmit dhe te mos skuqesh as verdhesh eshte e pa falshme.

Dhe kete raport e nxjerr dhoma Amerikane e tregetise ku nenvizon se jo vetem nuk ka permiresim por demton dhe progresin per ne BE.

Un nuk jam as ekonomist as kontabel ,por ne ketu jetojm te mbytur me informacione te rreme ,te programuara ne kabinetet e qeverise ,ku patronazhistet diplomohen me genjeshtrat e tyre ,ku sofrat mediatike pregatisin servila dhe pushta pushtetesh ,ku nuk sheh nje investim a oxhak qe nxjerr tym ,as ndertimin e nje klase qe kane kapital ne duar dhe presin te investojn apo te lozin ne burse ,ku nuk u ndertua nje klase te pasurish qe kane te ardhura te deklaruara dhe te shendeteshme . Çdo dite vetem sharje ,mallkime ,ky horr ky pis ,pse SPAKU nuk arreston kete apo ate duke u drekuar cdo dite me njeri tjetrin dhe duke lane menjane hallet e medha qe ka ky popull .

As dhe nje parameter normal qytetar nuk te garanton kjo qeveri.
Rendi – per faqe te zeze.

Mund te vrasesh kudo ,sido ,ndrron emra ,mbiemra ,i njohur nga policia ,hyn ,del vret ,me nje fjale tmerron popullin ne sy te policise.

Cmimet rriten dhe kercen trangulli si i do qejfi ,karburanti ja ka ba naften popullit ,
Administrata me teser dhe pa status nenpunesi ,rinia rrugeve pa pune ,rrogat dhe pensionet per faqe te zeze dhe si per kunj qeveria rreshton sukseset nepermjet zedhenesve te saj. Saqe duken qesharak dhe te neveritshem per mashtrimet qe i bejne popullit te tyre.

Shiheni ku jetojne keto funksionare ! Si udhetojne dhe ku bejne pushimet ,ku studiojne femijt ,ku i punojne familjaret dhe kusherinjt e tyre. Dhe te tallin pastaj gjith diten ,blejn median dhe nje pjese te opozites dhe merren me disa probleme nderkohe populli ka komplet halle te tjera . As nuk merren me probleme te medha te korrupsionit dhe as me papunesine por duke spostuar vemendjen poshtersisht ne menyre te neveriteshme .Natyrisht jo kushdo ka te drejte te kerkoje llogari ,se nje pjese e konsiderueshme e han buken me turp .Mungojne te gjitha parametrat me i kerku llogari keti shteti.As nuk ke sindikata ,as shoqeri civile pasi jan persona te lidhur me qeverine ,te mir paguar dhe pa frike i ke ne cdo lloj qeverisjeje .Keto letyra japin informacion se sa te lumtur jane shqiptaret ,sa mire funksionon shoqeria e hapur dhe cesht me e bukura keto i sheh dhe ne takimet me te huajt .Keto mashtrojne ato ja aprovojne.,ne cuditemi ,ne e hajme ,themi : po prit se me duket nuk esht keshtu ! Por si hyne ferr ne kembe .Por kur kalojne muaj bota i thotr : Shqiperia ka korrupsion galopant ka dhe probleme shume me transportin e kokaines .

Po mire atehera kush e ka fajin POPULLI ?! Me shkoj jeta tuj degju jo peshk i madh jo peshk i vogel ne nje kohe qe ja kena harru ftyren peshkut ne tavoline.
Fatkeqesia e ketij vendi esht se bejne lojra fjalesh e ska veprim ,llastohen nga kancelarite e ndryshme qe japin informacione te gabuara se skane pse na komplimentoje per rezultate kur nje pjese e madhe ushqehet keq .

Sa me teper thot ky popull kam 5 dite pa hanger aq ma teper i afrohet shteti duke i thene
Perpiqu me hanger me zori !

U lodhem nga konstatimet dhe mos veprimet .Njeriu nje jete ka , e keto thone mjeksia falas ,liria e fjales ,ngritja e te ardhurave familjare, vendi i mrekullive ,Tirana. Kryeqyteti i rinise boterore Shqiperia turistike ku te gjitha ujrat e zeza derdhen ne lumej e dete .Bota te heq mandatin per nje shishe vere te pa deklaruar ,per nje foto porrno ne celularin e nje deputeti ,kur treni vjen nje minute me vonese jep doreheqjen ministri ,kur k/ ministri na thot pini ujin e qeverise kur te pallati esht shkruar me te madhe : Mos e perdorni per pirje ujin e depozitave .Tani po te drejtohem ty : O Edo ! Mos u lodhni shume bashke me Alibeajn, per Presidentin e ri se teneqe do dhuroje edhe ky i riu ( sipas teje ) .

Kjo kohe fatkeqesisht solli dhe nje politike Tallava (si puna muzikes) kur rroze murit, neper pllaka te thyme ecen nje akademik dhe ne krah nen zhurmat e sirenave te policise kalon me eskorte Taulanti i Ballajve.