“Me një serborus si Rama, s’ka Europë”/ Vasili: Kryeçështja është rritja e çmimeve! Qeveria, nga babëzia për të vjedhur nuk pranon të…

62
Sigal

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka reaguar për zhvillimet e fundit në BE si dhe kritikat e kryeministrit Edi Rama ndaj unionit.

Me anë të një postimi në Facebook, Vasili thotë se me një serborus si Edi Rama, nuk bëhet fjalë për integrim europian.

Sipas tij, kryeçështja për qytetarët shqiptarë është abuzimi me çmimet e ushqimeve dhe naftës.

Postimi i Petrit Vasilit:

Dihet qe s’ka Europe me Ramen, por vjedhja me çmimin e naftes eshte kryeçeshtja! Që me nje serborus si Edi Rama as qe behet fjale per Integrim europian dhe hapje negociatash kete e kupton edhe me fundit.

Edhe qe mjaullitjet dhe lehjet e Rames kunder Europes telekomandohen nga Beogradi edhe kete e di edhe me i fundit. Edhe qe miun Rama e kane ” kapur” shume keq per bishti dhe e cojne ku te duan dhe si te duan kete e dine te gjithe.

Edhe qe i pari Rekomandim per Hapje Negociatash ne nentor 2016 u mor vetem e vetem fale veprimit politik te jashtezakonshem historik te Ilir Metes, qe realizoi votimin e Reformes ne Drejtesi me 140 vota ne parlament kete e di gjithe bota.

Por shqiptaret po i rrenon cdo dite dhe ore çmimi i naftes dhe hajduteria me te dhe ky eshte kryehalli i çdo qytetari. Ndaj u kam kerkuar Ministrise se Financave dhe Ministrise se Trasportit dhe Trasportit informacion per Bordin e famshem.(Dokumenti).

Leviz bursa ulen edhe çmimet, por Bordi i Hajduteve referon cmimin me te larte kur nderton cmimin dhe nuk referon as cmimin me te ulet dhe te pakten as ate mesatar.

Maqedonia, Mali i Zi deri edhe Hungaria kane cmim nafte mjaft me te ulet, po pse a kane ndonje Burse Cmimesh tjeter ata? Jo jo ata kane qeveri qe nuk grabisin njerezit dhe jo si rilindja ne Shqiperi qe po shkaterron qytetaret.

Qeveria nga babezia per te vjedhur nuk pranon te pezulloje disa taksa mbi Naften sic une kam propozuar zyrtarisht ne Parlament duke bllokuar dhunshem Projektligjin per pezullimin e takses se qarkullimit dhe karbonit.

Qeveria nga babezia dhe idiotesia ka sjelle nje ulje me afer 15% te konsumit te karburanteve, duke sjelle per pasoje ulje te konsumit, ulje te bisnesit, ulje te te ardhurave, te turizmit dhe gjithshkaje qe lidhet me to.

Pra qeveria ka zgjedhur te rrembeje e te grabite ç’te mundet, sepse nderkohe qe mbledh rreth 400 milion euro mbi planin.

Duke rrembyer taksat e njerezve te thjeshte dhe u kompeson cmimet kompanive te tenderave te saj nuk ben asnje gje per uljen e cmimit te naftes.

Pra punojne te varferit, qe te hane te oligarket dhe klientet e qeverise.

Çmimet e rritura meritojne pergjigjen me te rrepte per

“Me një serborus si Rama, s’ka Europë”/ Vasili:

“Me një serborus si Rama, s’ka Europë”/ Vasili: