Europa – Instrument ‘magjik’ …(na ishte një herë )…!

1177
Sigal

Nga Florian TOMA

Para shume kohesh me tregojne per nje barcolete, qe mu kujtua sot , pikerisht pas Vendimit te sotem te 27-Vendeve Anetare te Bashkimit Europian, sipas propozimit te Keshillit te Europes, per mbylljen e Kufijve ….te EU !!!

Si dhe mbi vendimet e tjera TREGTARE……..!!!!!!!!

Nje here ishin kater shoke. Pothuajse te pandare.Cdo kohe ( te mundeshshme ) bashke . Ishin ne te njejten shkolle , ne te njejten klase, luanin “Futboll” bashke e shume e shume gjera te tjera i benin ne shoqerite e njeri tjetrit …!

Keto shoke kishin edhe nje gje tjeter te perbashket, ishin shume koprace , nganjehere nuk mirrej vesh se kush ia kalonte tjetrit . Nje Pasdite vone u takuan , filluan biseda me tema nga me te ndryshmet , nga arti, kultura ,politika,arsimi… etj .

Kur bisedat e konsumuara, ia lane vendin asaj me temen e shendetesise , njeri nga shoket nderhyri me nje tonalitet zeri autoritar duke marre fjalen dhe tha:

⁃   BURRA, “Ndahemi “ sa te pijme nje Cigare “, pastaj “Mblidhemi” perseri !

Si Shqiptare me vjen ne Mendje nje shprehje historike nga Heroi i Kombit GJERGJ KASTRIOTI – SKENDERBEU (SCANDERBEG):

⁃  “TE BASHKUAR DO MUND TI BENI BALLE CDO ARMIKU”.

Sot Armiku eshte i padukshem!

Ku eshte “EUROPA”…?

Institucionet e “KOMUNITETIT EUROPIANE” moren nje Vendim. “I mire apo I keq “ eshte nje Vendim Ekzekutiv .  I Panegociueshem , i Pa-Ankimueshem….!!!

Uroj qe nje Vendim “Ekzekutiv” te Jete edhe per Rrogat,  Pagesat dhe Shpenzimet e Ambasadoreve te Europes dhe strukturave te tyre, jashte kufijve te Vendeve Anetare , te pakten per 30-dite…!

Keshtu shtetasit – vellezerit dhe miqt tane Europian,  te “Kursejne” nga Taksat e tyre, si Qytetare te 27-Vendeve Antare te “Bashkimit”-Europian !

Vendimi apo  “Mendimi i Mevonshem” do Jete ndoshta pa e paragjykuar edhe nje zgjidhje me afat-gjate , por vendimi i sotem eshte HISTORIK.

Disa nga  ana e “Euroskeptikeve” do therrasin me shume ze :

Te japin Doreheqjen menjehere  gjithe Qeverite ……etj , etj!

Por me lejoni nje keshille miqt e mi ,kesaj radhe me nje anekdote , pikerisht;

-“Kerrici dhe Lira “ ( instrument antik muzikore).

Nje here nje Kerric, po sodiste ne lendine. Syte e Tij ne nje moment duke soditur panoramen e blerte nen efektin e rrezeve te diellit, shquan nje objekt te vecante. Me kersherine e tij “djaloshare” , nxiton dhe i afrohet… i sillet rreth e rrotull pasi nuk kish pare kurre nje gje te tille me pare. I shtyre nga kureshtja per te panjohuren, pasi mendohet gjate e gjate, zgjat kemben e Tij dhe prek lehte nje nga telat e Lires. Nje tingull unik mbuloj lendinen, nje ndjenje harmonie dhe paqeje u shpernda and e kend, sa qe tingulli i leshuar nga lira pas prekjes pershkoi veshet e Tij me aq embelsi,duke e mahnitur plotesisht. Syte e Tij leshuan Lot ( shume lot…!), aq sa nuk arrinte ta “shquante “ me instrumentin magjik.

I prekur thelle , nxorri vetem disa “fjale”.

⁃  Je aq e mbrekulleshme, sa “nen” thundren time leshove ate tingull.    Po sikur ti , te ishe ne doren e dikujt tjeter cfare tingujsh te tjere mund te nxirrje?! Edhe qielli do e degjonte …!

Miqt e mi besomeni nje gje ;

Europa eshte nje instrument “Magjik”….!