Edi, si Babagjyshi i Corona Virusit!

315
Sigal

Nga Dritan Kaba

Edi del e ben “dhurata” fantasike, si menazher shitjesh i dyqanit te celulareve! Nderkohe qe shumica e shqiptareve eshte pa asnje te ardhur, Edi iu thote do te jap internet! Ne vend te dilte edhet te shpjegonte çfare do te thote ajo pakete, qe paraqiti mbreme, del e ben promocione si linja e shitjeve me telefon, por me nje ndryshim, Edi i ben me videoselfi! Ne vend qe te qartesoje shqiptaret, sipermarresit, profesionistet e vetpunesuar, fermeret,blegtoret, familjaret qe nuk ikin dot ne pune se jane te detyruar te mbajne femijet, pensionistet, ata qe jetojne me asistence, familjaret qe kane per te paguar qereta e shtepise apo kredite ne banka, si dhe kush perfiton nga ajo paketa imagjinare e propozuar mbreme, eshte kthyer ne nje shites i produkteve te kompanive te celulareve.
Edi kjton se do i genjeje shqiptaret si kolonizatoret dikur indianet, qe i jepnin pasqyra edhe i merrnin arin!

Edi nuk hahet interneti!!

Mijera shqiptare jane ne zgrip te humneres se urise, ti del flet per internet!

Del ben mjekun, babagjyshin e coronavirusit, por jo kryeministrin!

Mijera biznese te vogla dhe te mesme jan ne prag falimentimi, ti thua interneti!

Shoku Edi, me masat e tua populisto-leftiste, me pergjysmim pagash nuk shkohet gjate! Shqiptaret nuk kane nevoje te dine se çfare rroge pergjysmon ti, por se çfare do hane ata dhe femijet e tyre. Jane mijera qe po falimentojne se nuk paguajne dot as kredite dhe as qirate dhe ti thua interneti apo pergjysmimi i pagave! Ti je aq i pashpirt sa dhe aq i lig, sa mendon se do i kenaqesh shqiptaret me proverbin e lopes dhe vellait1 besoj se e dini ate rrefenjen, qe kur shkoi tek Zoiti e pyeti vellain e pare çfare do prej meje te ta plotesoj. Ai i tha dy nje lope t’i jap qumesht femjeve. Kur shkoi i dyti, qe e mori vesh,qe Zoti i kishte dhene nje lope vellait nuk kerkoi gje per vete, por i tha, une nuk dua asgje por merri lopen atij qe je dhe. Ne kete menyre po loz me shqiptaret edhe Edi nga Kulla e Surrelit me videoselfie dhe me masa qe nuk zbusin dhimbjen e shqiptareve!

Interneti falas eshte si puna e dardhes dhe bishtit. Kjo eshte ajo “dhurate”, qe i japin kompanite celulare, Edit, qe te dale si babagjush, ne syte e shqiptareve, qe po hap thesin e “dhuratave” por me kutite bosh nga brenda.

Jane dhjetra milione euro, qe kompanite celulare kane perfituar ne kurriz te taksave te shqiptareve, qe ti ua fale me lidjin antikushtetues te dividentit.

Jane dhjetra milion euro qe u hoqen nga spitalet, shkollat, çerdhet, nga pensionet dhe asistenca per te pamundurit!

Jane dhjetëra milione euro, qe me nje procedure ne shkelje te Rregullores se Parlamentit, pa pyetur per te dhe Kushtetuten Edi ia fali ketyre “bamiresve” te medhenj te internetit.

Sa qesharak qe eshte!

Edi shpjegoju shqiptareve se çdo te thote paketa e mbremshme! Lere profesionin e babagjyshit te coronavirusit. Shqiptareve per kete internet iu ke marre nga buxheti i perbashket miliona euro!